MC: minister inwestycji i rozwoju będzie odpowiedzialnym za infrastrukturę informacji przestrzennej w Polsce

  • PAP
opublikowano: 26-03-2018, 14:52
aktualizacja: 26-03-2018, 15:03

Minister Inwestycji i Rozwoju będzie odpowiedzialnym za infrastrukturę informacji przestrzennej w Polsce - zakłada projekt ustawy, którym we wtorek ma zająć się rząd. Za tworzenie tej informacji będzie odpowiedzialny Główny Geodeta Kraju.

Zgodnie z wtorkowym programem Rady Ministrów, rząd ma się zająć projektem noweli ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Za przygotowanie projektu odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji w porozumieniu z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju.

"Powstanie, w związku z rekonstrukcją rządu, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz przeniesienie do tego resortu działu +budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo+ stworzyło nową płaszczyznę do funkcjonowania infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji dołączonej do projektu zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Jak napisano, infrastruktura informacji przestrzennej dostarcza niezbędnych geoinformacji wykorzystywanych przez publiczne i niepubliczne podmioty planujące i realizujące inwestycje o charakterze lokalnym, regionalnym i krajowym.

Podkreślono, że infrastruktura ta jest również elementem niezbędnym do wspierania rozwoju lokalnego i regionalnego. Ponadto pozwala na integrację, harmonizację i udostępnianie geoinformacji z różnych źródeł. Dzięki temu infrastruktura ta dostarcza informacji zarządczych dotyczących zjawisk, które występują w przestrzeni społeczno-gospodarczej Polski.

"Omówione przesłanki wskazują, iż ze względu na zarysowane uwarunkowania, infrastruktura informacji przestrzennej powinna być nadzorowana i koordynowana przez ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, jako jeden z elementów mechanizmu rozwoju kraju" - napisano.

Zgodnie z tym, minister inwestycji i rozwoju będzie odpowiedzialnym za infrastrukturę informacji przestrzennej w Polsce oraz będzie nadzorował prace Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Oznacza to, że minister cyfryzacji nie będzie odpowiedzialny za infrastrukturę informacji przestrzennej w Polsce.

Natomiast Główny Geodeta Kraju ma być odpowiedzialny za tworzenie i utrzymanie geoportalu infrastruktury informacji przestrzennej jako centralnego punktu dostępu do usług przestrzennych.

Zgodnie z projektem, ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem art. 6 ust. 2, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu