McCain i Clinton wygrali kolejne prawybory w USA

DI, IAR
opublikowano: 20-01-2008, 08:48

Senator John McCain wygrał republikańskie prawybory w Karolinie Południowej, natomiast Hillary Clinton pokonała w stanie Nevada Baracka Obamę. McCain i Clinton są obecnie najpoważniejszymi kandydatami swoich partii w wyścigu do Białego Domu.

Karolina Południowa jest pierwszym stanem amerykańskiego Południa, w którym odbyły się prawybory. Ponieważ mieszka tam wielu religijnych wyborców, duże szanse na zwycięstwo miał były pastor Mike Huckabee. Dzięki sprawnie prowadzonej kampanii 71-letni John McCain pokonał jednak Huckaby'ego. Otrzymał  33 procent głosów, o 3 procent więcej od swego rywala. "Chylę czoło i jestem bardzo wdzięczny za wsparcie jakiego udzieliliście mojej kampanii. Dziękuję" - powiedział McCain po głosowaniu. Dzięki zwycięstwie w Karolinie Południowej, John McCain idzie do kolejnych prawyborów  jako faworyt. Mike Huckabee nie wycofuje się jednak z wyscigu. "Droga do Białego Domu nie kończy się tutaj" - powiedział. "Jutro rano wstaniemy gotowi do dalszej walki".

Innym kandydatem, który może jeszcze zagrozić McCainowi jest mormon, były gubernator Massachusetts Mitt Romney. Kilka dni temu zwyciężył on w Michigan, wczoraj wygrał mniej znaczące prawybory w Nevadzie.

W Nevadzie doszło też do pojedynku pomiędzy Hillary Clinton a Barackiem Obamą. Była Pierwsza Dama pokonała czarnoskórego senatora z Illinois dzięki głosom kobiet oraz Latynosów. Do kolejnego poważnego starcia Demokratów dojdzie za tydzień w Karolinie Południowej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, IAR

Polecane