McCaughan: wyjście Włoch z UE wymusiłoby największą rekapitalizację banków w historii

opublikowano: 07-09-2018, 10:09

Wyjście Włoch z eurolandu i Unii Europejskiej byłoby skrajnie „bolesne” dla światowego systemu bankowego, uważa Jim McCaughan, prezes Principal Global Investors.

W październiku rząd populistów i eurosceptyków ma przedstawić projekt budżetu Włoch w 2019 roku. Są obawy, że może on zwiększyć wydatki kosztem wyższego zadłużenia, co nie będzie dobrze przyjęte na rynkach i w Unii Europejskiej. Tymczasem niektórzy włoscy parlamentarzyści zaczęli wzywać do realizacji „planu B”, czyli przygotowania się do wyjścia kraju z Unii Europejskiej i eurolandu.

- Wyjście Włoch z Unii Europejskiej i eurolandu byłoby niezwykle bolesnym wydarzeniem dla europejskiego, a przez to światowego systemu bankowego. Wymagałoby największej rekapitalizacji banków w historii, większej nawet niż amerykańskich banków w 2008 roku – powiedział McCaughan podczas Forum Ambrosettiego we Włoszech.  

Zastrzegł, że prounijność włoskiej opinii publicznej, o ile się utrzyma, zapewni raczej uniknięcie przez Włochy takiego scenariusza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu