MCI chce sprzedać co najmniej dwie firmy

Katarzyna Latek
14-05-2009, 00:00

Fundusz ma nadzieję, że w tym roku nie tylko pośle ABC Datę na parkiet, ale też wyjdzie z Bankiera.

ABC Data wraca do planów giełdowych

Fundusz ma nadzieję, że w tym roku nie tylko pośle ABC Datę na parkiet, ale też wyjdzie z Bankiera.

Fundusz MCI jest zadowolony z wyników spółek zależnych. Najbardziej — z ABC Daty, jednego z największych dystrybutorów IT w Polsce: firma w I kw. 2009 r. zwiększyła zysk netto do 11,74 mln zł z 4,83 mln zł rok wcześniej. EBITDA wzrosła do 13,4 mln zł z 8,56 mln zł. Przychody natomiast spadły do 582,4 mln zł z 652,66 mln zł.

— Poprawa jest wynikiem kryzysu i zdobywania rynku kosztem konkurencji. Chcemy utrzymać poprawę rentowności, zmniejszając zadłużenie dzięki skróceniu cyklu obrotu gotówki, zwiększaniu marży brutto i optymalizacji kosztów — zapowiada Tomasz Czechowicz.

Pora wietrzyć portfel...

Wraca pomysł wprowadzenia ABC Daty na giełdę. Do końca roku spółka zamierza złożyć prospekt. Początkowo miała debiutować w 2008 r., jednak bessa pokrzyżowała jej plany.

— Chcemy przeprowadzić ofertę w 2010 r., nawet jeśli sytuacja na rynku nadal będzie taka sobie. Liczymy, że i w takich warunkach akcje dobrej firmy znajdą nabywców — mówi Tomasz Czechowicz.

Nie wiadomo natomiast, na jakim etapie jest obecnie poszukiwanie inwestora strategicznego dla Bankiera. Fundusz liczył, że znajdzie go jeszcze w zeszłym roku, ale się nie udało.

— Przyznaję, że za sprzedaż Bankiera wzięliśmy się w złym momencie. Akurat rozpoczął się kryzys i rozmowy stały się trudniejsze — mówi prezes MCI.

Fundusz chce wyjść z tej inwestycji do końca roku, niezależnie od sposobu sprzedaży.

— Więcej na ten temat będę mógł powiedzieć dopiero po kolejnym kwartale — mówi prezes MCI.

Tomasz Czechowicz uściśla, że MCI nie zamierza sprzedawać aktywów zbyt tanio, chce jednak pozbyć się tych, które ma w portfelu od dawna.

— Priorytetem jest wyjście z inwestycji z lat 1999-2001. Musimy zrobić miejsce na nowe. Jednym z naszych najstarszych aktywów jest właśnie Bankier — mówi prezes.

...przed zakupami

MCI obecnie rozmawia z 5-7 firmami o ewentualnych przejęciach, jednak z pewnością nie wszystkie zostaną zrealizowane. Również spółki portfelowe MCI mogą w tym roku przeprowadzić kilka transakcji przejęć lub fuzji.

— Zamierzamy także zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami tworzyć kolejne fundusze. Złożymy dwa wnioski w konkursie ogłoszonym przez Krajowy Fundusz Kapitałowy — zapowiada prezes MCI.

Przychody grupy w pierwszym kwartale wyniosły 2,07 mln zł, wobec 313 tys. zł przed rokiem. Zysk netto wyniósł 8,44 mln zł, wobec 28,78 mln zł rok temu. Różnica w zysku netto wynikała przede wszystkim z tego, że na wynik I kwartału 2008 r. znacząco wpłynęły dokonane w tym okresie transakcje: przeniesienie aktywów MCI do funduszu MCI PrivateVentures, aktualizacja wycen aktywów MCI oraz zakończone sukcesem wyjścia z inwestycji Technopolis i Finepharm (na około 20 mln zł).

— Zysk netto, jaki osiągnęliśmy w I kw. 2009 r., stanowi ponad 39 proc. wyniku rocznego 2008 — podkreśla prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / MCI chce sprzedać co najmniej dwie firmy