McKinsey dostanie ok. 4 mln zł za doradzanie władzom Łodzi

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-05-2005, 18:42

Prawie 4 mln zł zapłacą władze Łodzi międzynarodowej firmie doradczej McKinsey, która ma pomóc miastu w jego rozwoju. W poniedziałek obie strony podpisały w tej sprawie umowę. Łódź jest pierwszym miastem w Polsce, któremu McKinsey będzie doradzać.

Prawie 4 mln zł zapłacą władze Łodzi międzynarodowej firmie doradczej McKinsey, która ma pomóc miastu w jego rozwoju. W poniedziałek obie strony podpisały w tej sprawie umowę. Łódź jest pierwszym miastem w Polsce, któremu McKinsey będzie doradzać.

Jak powiedział szef firmy w Polsce Thomas Ruedel, strategia rozwoju Łodzi ma polegać na tworzeniu tzw. klastra - koncentracji przedsiębiorstw z określonej branży, ich współpracy ze sobą oraz ośrodkami akademickimi i naukowymi działającymi w mieście.

Według niego, w Łodzi już teraz można mówić o "początkach tworzenia klastra związanego z firmami produkującymi sprzęt AGD". W mieście od lat działają Bosch-Siemens, produkujący m.in. pralki, czy włoski Indesit, producent kuchenek. Zezwolenia na działalność w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej otrzymało w ostatnim czasie kilka firm produkujących różne urządzenia potrzebne dla sprzętu AGD.

Ruedel przypomniał, iż ta metoda sprawdziła się już w innych miastach w Niemczech, Belgii i Brazylii. Dzięki pomocy McKinseya w niemieckim Wolfsburgu udało się zmniejszyć bezrobocie o połowę. Powstał tam klaster branży motoryzacyjnej. Z kolei w Antwerpii (Belgia) postawiono na handel kamieniami szlachetnymi i produkcję petrochemiczną.

Łódzki projekt składa się z dwóch etapów. Pierwszy, trwający trzy miesiące, ma polegać na przygotowaniu szczegółowej strategii w oparciu o "słabe i mocne strony miasta". Na tym etapie ma nastąpić wybór branż i przedstawienie szczegółowego planu wdrożenia strategii. W drugim etapie, który zaplanowano na ok. 1,5 roku, plan ma być wdrożony.

McKinsey to jedna z czołowych na świecie firm doradczych. Zatrudnia 6 tys. konsultantów w 83 krajach. Doradzają oni w najtrudniejszych sprawach - m.in. jak zwiększyć sprzedaż, ograniczać koszty, szukać nowych klientów itp. Władze Łodzi wybrały firmę w przetargu. McKinsey dostanie za swoją pracę blisko 4 mln zł. Milion wyłoży miasto, resztę, około 2,8 mln zł - Unia Europejska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane