Czytasz dzięki

McKinsey obawia się powtórki kryzysu azjatyckiego z 1997 roku

opublikowano: 21-08-2019, 12:31

Globalna firma konsultingowa McKinsey & Co. uważa, że pojawiły się „złowieszcze” oznaki powtórki azjatyckiego kryzysu finansowego z 1997 roku.

W sierpniowym raporcie McKinsey wskazuje jako powód obaw wzrost zadłużenia, rosnące trudności ze spłatami zobowiązań, pogorszenie możliwości finansowych dłużników oraz praktyki tzw. szarej bankowości.

- To, czy rosnąca presja wystarczy do uruchomienia nowego kryzysu, dopiero się okaże – twierdzą autorzy raportu. – Rządy i biznes muszą monitorować potencjalne przyczyny – dodają.

Ostrzeżenie globalnej firmy konsultingowej pojawia się w momencie kiedy światowa gospodarka pokazuje oznaki spadku aktywności, co wywiera presję na azjatyckie spółki. Dodatkowo wojna handlowa USA i Chin uczyniła inwestorów z rynku długu mniej skłonnymi do ryzyka.

McKinsey przeanalizował bilanse ponad 23 tys. firm z 11 krajów regionu Azja-Pacyfik. Zauważył, że firmy z większości regionu borykają się ze znaczącą presją jeśli chodzi o obsługę zadłużenia. W krajach takich jak Chiny i India, ta presja rośnie od 2007 roku, w przeciwieństwie do USA i Wielkiej Brytanii.

Analitycy sprawdzali udział długoterminowego długu w spółkach ze wskaźnikiem pokrycia odsetek mniejszym niż 1,5. Na tym poziomie firmy wykorzystują dużą część zysku do spłaty długu, wynika z ustaleń. W 2017 roku, w Chinach, Indiach i Indonezji, ponad 25 proc. długoterminowego długu było w spółkach ze wskaźnikiem pokrycia odsetek poniżej 1,5, ustalił McKinsey.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane