Czytasz dzięki

MEA: globalna produkcja ropy spada

opublikowano: 19-01-2017, 10:38

Międzynarodowa Agencja Energii informuje o pierwszym od 7 miesięcy spadku globalnej produkcji ropy. To skutek listopadowego porozumienia OPEC i jego sojuszników.

W comiesięcznym raporcie opublikowanym w czwartek MAE informuje, że OPEC zmniejszył wydobycie do 33,09 mln baryłek dziennie w grudniu. W listopadzie wynosiło 34,2 mln. To pierwszy spadek produkcji ropy przez kartel od 7 miesięcy. MAE wskazuje, że spowodowało go przede wszystkim zmniejszenie wydobycia w Arabii Saudyjskiej i Nigerii. Agencja poinformowała, że w grudniu spadła produkcja ropy także w państwach nie należących do kartelu. 

MAE spodziewa się dalszego zmniejszenia produkcji ropy w styczniu w miarę jak coraz mocniej będą redukować ją państwa OPEC.

 W listopadzie ubiegłego roku państwa OPEC oraz producenci spoza kartelu, m.in. Rosja, uzgodnili „zamrożenie” wydobycia ropy na poziomie 32,5 mln baryłek dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AP

Polecane