Mech: Polska nie może zrezygnować z przyjęcia euro

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-01-2006, 12:52

Polska nie ma możliwości rezygnacji z przyjęcia euro, jednak wybór daty jest suwerenną decyzją naszego kraju - zapewniał w piątek posłów wiceminister finansów Cezary Mech.

Polska nie ma możliwości rezygnacji z przyjęcia euro, jednak wybór daty jest suwerenną decyzją naszego kraju - zapewniał w piątek posłów wiceminister finansów Cezary Mech.

    Sejm przyjął w piątek do wiadomości przedstawioną przez Mecha informację dotyczącą aktualizacji programu konwergencji. Rząd przyjął aktualizację tego programu 18 stycznia, a dokument przekazano Komisji Europejskiej.

    Mech poinformował, że zgodnie z obowiązującym w UE paktem stabilności i wzrostu, Polska jest zobowiązana do wdrażania programu konwergencji oraz corocznej jego aktualizacji. Zawartość tego programu określa kodeks przyjęty przez UE, a jego realizacja jest corocznie badana przez KE i radę ministrów finansów krajów UE (Ecofin).

    Zgodnie z Traktatem z Maastricht, wszystkie kraje członkowskie UE powinny docelowo wejść do unii walutowej. Tylko Wielka Brytania i Dania wynegocjowały tzw. formułę opt-out, która zezwala na samodzielny wybór waluty. Polska jest zobowiązana do wprowadzenia euro na mocy Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską i Traktatu Akcesyjnego.

    Przedstawiciele Polski podczas rozmów z KE pod koniec grudnia 2005 r., postulowali, by Polska mogła zaliczać otwarte fundusze emerytalne (OFE) do sektora finansów publicznych; europejski urząd statystyczny - Eurostat - zgodził się, by OFE zaliczać do tego sektora tylko do marca 2007 r. Po tym terminie deficyt polskiego sektora finansów publicznych wzrośnie o ok. 2 pkt proc. i przestanie spełniać wymóg obniżenia deficytu poniżej 3 proc. PKB.

    "Formalnie procedura oceny programu konwergencji i jego kolejnych aktualizacji zostanie przeprowadzona w lutym i marcu" - powiedział Mech. Dodał, że KE wyda wówczas "ocenę techniczną", a następnie zostanie przygotowany projekt opinii Rady Ecofin. Ocena jest dokumentem KE, a jej treść nie podlega dyskusji i jest oficjalnie publikowana.

    Polska jest obecnie poddana tzw. procedurze nadmiernego deficytu, który musi zmniejszyć. Kolejną aktualizację programu konwergencji Polska ma przesyłać do KE jesienią 2006 r. Jeśli nie uda się zmniejszyć deficytu, możliwe jest zawieszenie dostępu Polski do pomocy z funduszy spójności.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Obecna aktualizacja programu konwergencji dotyczy lat 2004-2005. Rząd zakłada wzrost PKB na poziomie 4,3 proc. w 2006 r, 4,6 proc. w 2007 i 5 proc. w 2008 r. Zakłada się też spadek bezrobocia w 2008 r. do 14,7 proc. (wg GUS w grudniu 2005 r. bezrobocie w Polsce wynosiło 17,6 proc.). 

    Dług sektora finansów publicznych prognozowany jest na 45 proc. PKB w 2006 r., 45,3 proc. PKB w 2007 r. i 45,4 proc. PKB w 2008 r. przy uwzględnieniu OFE jako części sektora finansów publicznych. Jeśli jednak nie wliczać OFE - dług wyniósłby odpowiednio 51,2 proc., 52,1 proc. i 52,6 proc. Mech dodał, że rząd chciałby, aby KE uwzględniła polską opinię, by OFE zaliczać do sektora finansów publicznych.

    Mówiąc o wejściu Polski do strefy euro Mech powiedział, że Polska spełnia już część wymogów referencyjnych, takich jak np. poziom inflacji.   Zwrócił uwagę, że przyjęcie euro eliminuje ryzyko kursowe i część kosztów transakcyjnych. "Działania Europejskiego Banku Centralnego są ukierunkowane na zapewnienie stabilności cen w całej gospodarce strefy euro" - powiedział Mech. Jednak - dodał - przyjęcie euro oznacza rezygnację z niezależnej polityki pieniężnej i kursowej.

    Wyjaśnił, że rząd chciałby uniknąć problemów związanych ze zbyt szybkim przyjęciem euro, doprowadzić do tworzenia nowych miejsc pracy, wzrostu inwestycji, odzyskania równowagi finansów publicznych i rozładować napięcia społeczne.

    Zdaniem Mecha, możliwe jest, że pod koniec bieżącej kadencji Sejmu - jeśli będzie ona pełna - Polska spełni warunki i kryteria referencyjne niezbędne do przyjęcia euro.

    Przed zmianą lokalnej waluty na euro dokonujący tej operacji kraj musi spełniać kryteria z Maastricht: mieć inflację nie wyższą niż o 1,5 pkt proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie inflacja była najniższa, i mieć długoterminowe stopy procentowe nie przekraczające o więcej niż o 2 pkt proc. średniej stóp procentowych w 3 krajach UE o najniższej inflacji. Ponadto dług publiczny nie może przekraczać 60 proc. PKB, a deficyt budżetowy - 3 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane