Czytasz dzięki

Media: Grupa Wyszehradzka chce stworzyć wspólną linię lotniczą, której większość miałby PLL LOT

opublikowano: 29-09-2020, 10:48

Grupa Wyszehradzka dyskutuje projekt, który może wstrząsnąć europejską branżą lotniczą. Liderzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier dyskutują nad stworzeniem jednej linii lotniczej, która byłaby liderem w środkowej Europie, pisze serwis Simple Flying powołując się na doniesienia czeskiego dziennika Lidove Noviny.

Zobacz więcej

Fot. Filip Radwański/FORUM

Pomysł stworzenia dużego gracza na rynku przewozów lotniczych ma bazować na przykładzie połączenia Air France i KLM, które pozwoliło skoordynować rozkłady i udostępnić pasażerom możliwość uzyskania potrzebnego połączenia z wybranym miejscem z baz w Paryżu i Amsterdamie. Podobną ofertę ma mieć rozważana linia działająca w środkowej Europie. Bazy znajdowałby się w Warszawie, Pradze i Budapeszcie, a także Bratysławie, która ma potencjał przyciągnięcia pasażerów korzystających obecnie z portu w Wiedniu, pisze Simple Flying. Vaclav Rehor, szef portu lotniczego w Pradze uważa, że jedna linia operująca w czterech krajach Grupy Wyszehradzkiej byłaby „mocniejsza, bardziej stabilna i mniej eksponowana na problemy rynków poszczególnych krajów”. Projekt jej stworzenia mieli poprzeć już premier Czech i minister transportu tego kraju. W przypadku realizacji planów główną rolę miałby odgrywać polski PLL LOT, który ma posiadać ponad połowę udziałów w nowej linii i ustanowić w Pradze bazę będącą punktem transferowym lotów długodystansowych, a także częścią sieci połączeń regionalnych, konkurencyjnych wobec Wizz Air i Ryanair, pisze Simple Flying.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, simpleflying.com

Polecane