Media o wizycie ministra Sikorskiego w Madrycie

PAP
opublikowano: 15-01-2011, 08:36

Wiele uwagi poświęciły hiszpańskie media piątkowej wizycie ministra spraw zagranicznych RP Radosława Sikorskiego w  Hiszpanii. Szef polskiego MSZ rozmawiał tam o wyzwaniach czekających Polskę podczas jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Minister Sikorski znajduje się w podróży do kilku europejskich stolic w ramach przygotowań Polski do objęcia prezydencji Rady UE w drugiej połowie 2011 r., kiedy rozpoczną się negocjacje na temat następnego budżetu unijnego.

Celem piątkowego spotkania Sikorskiego z jego hiszpańską odpowiedniczką, Trinidad Jimenez, było m.in. omówienie koordynacji działań w różnych kwestiach europejskich, z którymi Polska będzie miała do czynienia podczas sprawowania prezydencji, jak negocjowanie następnego budżetu unijnego czy reforma Wspólnej Polityki Rolnej.

Agencja Europa Press podkreśliła, że zarówno Polska jak i Hiszpania odrzucają propozycje Wielkiej Brytanii, aby zamrozić budżet wspólnotowy do 2020 roku. Propozycję brytyjską popierają natomiast Niemcy, Francja, Holandia i Finlandia.

Polska i Hiszpania przypomniały w piątek, że są głównymi płatnikami tzw. "czeku brytyjskiego", korzystnej dla Londynu zniżki we wpłatach do unijnego budżetu, tłumaczonej brakiem odniesienia korzyści ze Wspólnej Polityki Rolnej.

"Zabrzmiało to jak groźba wobec intencji Londynu" - napisała Europa Press.

Jeżeli brytyjska propozycja zamrożenia budżetu unijnego zostałaby zrealizowana, najbardziej poszkodowana byłaby Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, a także Hiszpania - główni beneficjenci funduszy unijnych - przypomniała agencja.

Trinidad Jimenez zapewniła podczas spotkania, że "konstruktywnie poprze wszystkie propozycje Polski, zmierzające w kierunku integracji i poszerzenia UE". "Polska to ważny strategiczny sojusznik Hiszpanii i konstruktywnie będziemy popierać jej propozycje podczas prezydencji w UE" - powiedziała.

"Rządy Polski i Hiszpanii będą działać wspólnie, aby UE nie zamroziła budżetu ani funduszu spójności w latach 2014-2020, tak jak to zaproponowały Wielka Brytania, Niemcy i Francja" - napisała w piątek agencja prasowa EFE.

"Zdaniem rządów Hiszpanii i Polski, to Komisja Europejska powinna przedstawić propozycje do negocjacji, w wyniku których powinno być wypracowane wspólne stanowisko" - podkreśliła EFE. Jak podała, w czerwcu Komisja Europejska przedstawi propozycje na temat tzw. "perspektyw finansowych" UE.

Podczas wizyty w Madrycie minister Sikorski spotkał się także z Marianem Rajoyem, liderem największej hiszpańskiej partii opozycyjnej, prawicowej Partii Ludowej. "Sikorski, jako wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, utrzymuje dobre stosunki z PP" - napisała Europa Press. Agencja przypomniała, że to za rządów PP zacieśniono relacje między Hiszpanią a Polską oraz zinstytucjonalizowano doroczne kontakty bilateralne.

Kolejne polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe odbędą się w Hiszpanii w marcu br.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Media o wizycie ministra Sikorskiego w Madrycie