Media: Trump zaoferował pomoc Włochom w sfinansowaniu długu

opublikowano: 24-08-2018, 10:32

Il Corriere della Sera pisze w piątek, że podczas spotkania Donalda Trumpa z premierem Giuseppe Conte prezydent USA zaoferował Włochom pomoc w sfinansowaniu długu publicznego w przyszłym roku, informuje Reuters.

Gazeta powołuje się na trzech wysokich rangą członków władz Włoch. Oferta miała paść podczas lipcowej wizyty premiera w Waszyngtonie. Conte miał rozmawiać o ofercie Trumpa z członkami swojego rządu, ale nie wyjaśnił jaką formę miałaby przyjąć pomoc USA.

W sierpniu bank centralny Włoch informował, że dług publiczny kraju wynosił w czerwcu 2,3 bln EUR. Sięgając 132 proc. PKB jest największy w eurolandzie po Grecji.

Obecna docelowa wielkiść deficytu finansów publicznych Włoch ustalona na 2019 rok przez były rząd centrolewicowy wynosi 0,8 proc. PKB. Rządzący od czerwca populiści już sygnalizowali, że zostanie wyraźnie podniesiona. Wicepremier Matteo Salvini mówił niedawno, że rząd planuje „program dużych robót publicznych jak te, które uruchomił prezydent Trump”. Dodatkowym powodem większego deficytu ma być także naprawa zniszczeń spowodowanych przez niedawne zawalenie się mostu autostradowego w Genui.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu