Media w Hiszpanii i Portugalii: Polska przewodzi w Europie pod względem wzmacniania armii

  • PAP
opublikowano: 17-03-2023, 17:19
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Polska poprzez podjęte jeszcze przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie działania jest europejskim liderem w obszarze wzmacniania swoich sił zbrojnych - twierdzą w piątek media w Portugalii i Hiszpanii.

Adam Chelstowski / Forum

Lizbońska telewizja SIC odnotowuje, że wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę tylko niewielka grupa państw Europy podjęła kroki służące modernizacji swoich sił zbrojnych. Portugalska stacja wymienia Polskę jako lidera działań zwiększających potencjał sił zbrojnych.

“Poza państwami bałtyckimi trudno o przykłady krajów tak intensywnie dozbrajających się jak Polska, a zarazem udzielających pomocy militarnej Kijowowi” - ocenił SIC, przypominając, że to z inicjatywy Warszawy walcząca z najeźdźcą Ukraina otrzymuje pierwsze czołgi Leopard oraz myśliwce MIG-29.

Zarówno SIC, jak i hiszpański portal Infodefensa odnotowują, że główną inwestycją polskich sił zbrojnych jest zakup czołgów.

“Polska to kraj, który przekazał Ukrainie największą liczbę czołgów: 280 sztuk T-72M i pochodnych tego modelu, a także 14 Leopardów 2A4 (…), zaś w ciągu ostatniego roku zobowiązał się do zakupu 1400 czołgów” - napisała w piątek Infodefensa.

Przypominając o ogłoszonych przez Polskę zakupach amerykańskich czołgów Abrams oraz południowokoreańskich K2, portal wskazał, że w zakresie czołgów zapowiedzi rządów innych państw Europy są dużo skromniejsze.

“Włochy, Norwegia, Litwa, Rumunia i Republika Czeska zamówią łącznie 350 czołgów” - napisała Infodefensa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane