Mediacje – to jest to!

MACIEJ BOBROWICZ prezes Krajowej Rady Radców Prawnych
opublikowano: 19-10-2012, 00:00

Co roku 18 października obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Mediacji.

KOMENTARZ

W katedrze św. Patryka w Dublinie, w centralnym jej punkcie, znajdują się drzwi z wyciętym otworem, w który można włożyć rękę. Drzwi upamiętniają zakończenie sporu pomiędzy hrabią Ormond a hrabią Kildare w 1492 r. Hrabia Kildare wyciął otwór w drzwiach i włożył weń ramię, by uścisnąć rękę hrabiego Ormond, swojego wroga, który uciekając, schronił się w kapitularzu. Gest hrabiego Kildare przywrócił pokój. Przeszedł również do historii: zawdzięczamy mu powiedzenie ,,dałbym sobie rękę uciąć”.

Co roku 18 października obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Mediacji. Z raportu rzymskiego Centrum ADR sporządzonego dla Komisji Europejskiej wynika jasno niekwestionowana przewaga mediacji nad arbitrażem i sądownictwem powszechnym. Dokonano przeglądu we wszystkich 27 krajach Unii i na przykładzie sprawy o wartości 200 tys. EUR zbadano koszt i czas prowadzenia takiej sprawy przed sądem powszechnym, sądem arbitrażowym i rozwiązania w drodze mediacji. I co się okazuje: średni czas prowadzenia sprawy w sądzie to 697 dni, postępowania arbitrażowego 508 dni, a mediacji tylko 87 dni.

Koszty: w przypadku postępowania sądowego średni koszt to 13 proc. wartości sprawy, postępowania arbitrażowego 17,2 proc., a mediacji zaledwie 4,7 proc. A Polska? Jak wypadła w tym porównaniu? Koszty: postępowanie sądowe: 23,3 proc. wartości przedmiotu sporu, postępowanie arbitrażowe 25,5 proc., a mediacji zaledwie 5 proc.! Czas prowadzenia postępowania sądowego 540 dni, postępowania arbitrażowego 352 dni, a mediacji 42 dni. Szokujące? Są to bezsporne i niepodważalne argumenty za stosowaniem mediacji przez przedsiębiorców — jako zdecydowanie szybszego i tańszego sposobu rozwiązywania sporów! Jeśli ktoś dotychczas jeszcze miał jakiekolwiek wątpliwości, to raport je rozwiewa. Dobrze — zapyta ktoś — a jaka jest skuteczność mediacji?

To oczywiście zależy od stron — ale w profesjonalnych centrach mediacji gospodarczej w Londynie zwykle mediacja kończy się w ciągu jednej, dwóch sesji mediacyjnych. Uczestnicy mediacji cenią sobie atmosferę mediacji: rozmowy o rozwiązaniach, jakże dalekiej od stresującej i pełnej agresji sali sądowej. Mediacje gospodarcze to efektywny, nowoczesny, szybszy i tańszy sposób rozwiązywania sporów — oby zaczęli z niego korzystać również polscy przedsiębiorcy. Więcej o tych sprawach piszę na swoim blogu: www.blog.bobrowicz.pl.

Czas prowadzenia postępowania sądowego 540 dni, postępowania arbitrażowego 352 dni, a mediacji 42 dni. Szokujące? Są to bezsporne i niepodważalne argumenty za stosowaniem mediacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MACIEJ BOBROWICZ prezes Krajowej Rady Radców Prawnych

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu