Mediatel wierzy w drugie półrocze

KSA
opublikowano: 12-05-2010, 00:00

Hurtowy operator telekomunikacyjny pokazał bardzo słabe wyniki. Od lipca ma być lepiej.

Hurtowy operator telekomunikacyjny pokazał bardzo słabe wyniki. Od lipca ma być lepiej.

Skonsolidowane przychody Mediatela spadły w I kwartale o ponad 50 proc., do 25,4 mln zł z 55,3 mln zł przed rokiem.

— Spadek przychodów w pierwszym kwartale spowodowany był wypowiedzeniem umów części mniejszych klientów. Chcemy bowiem skupić się na dużych podmiotach — wyjaśnia Marcin Kubit, prezes Mediatela.

Do spadku sprzedaży przyczyniły się też obniżki stawek MTR (co przełożyło się na niższe stawki między operatorami telefonii komórkowej). Powodem spadku marż w działalności hurtowej jest natomiast bardziej agresywne wchodzenie przez Mediatel na rynek usług międzynarodowych. Efekt? Spółka pierwszy raz od ośmiu kwartałów poniosła stratę na poziomie EBITDA (1,91 mln zł na minusie). Wyniki okazały się gorsze nawet od oczekiwań zarządu, choć rynek zareagował na nie raczej spokojnie.

— Zwracam uwagę, że za blisko jedną trzecią EBITDA odpowiadają rezerwy na należności od operatorów, z którymi zakończyliśmy współpracę — mówi Marcin Kubit.

Mediatel zakończył kwartał stratą netto na poziomie 4,9 mln zł, podczas gdy rok wcześniej miał 2,5 mln zł czystego zysku.

— Jeszcze w II kwartale w wynikach mogą być widoczne negatywne skutki walki o pozycję na rynku połączeń międzynarodowych — przyznaje Marcin Kubit.

Spodziewa się, że w drugim półroczu sytuacja się poprawi.

— Po kwietniu widzimy, że sytuacja rozwija się zgodnie z planem, ale nie chcemy dawać stuprocentowych zapewnień co do poprawy wyników w drugim kwartale — mówi Marcin Kubit.

Nie podejmuje się też szacować, czy na koniec roku spółce uda się wyjść na plus na poziomie operacyjnym i netto. Przychody mają w każdym razie nie spadać.

Po fiasku współpracy kapitałowej z Centernetem Mediatel nie rezygnuje z tworzenia platformy infrastrukturalnej dla innych operatorów. Spółka rozważa dogadanie się z operatorem komórkowym lub wystąpienie o własny MTR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy