Medicover planuje budowę szpitala w Warszawie za 15-25 mln EUR

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-06-2005, 15:37

Medicover, działający na rynku prywatnych usług medycznych, który zainwestował w Polsce w ciągu 10 lat ponad 20 mln euro, planuje wydać w ciągu pięciu lat na dalsze inwestycje w Polsce porównywalną kwotę lub dwukrotnie wyższą - poinformował we wtorek na konferencji dyrektor finansowy Grupy Medicover Joe Ryan.

Medicover, działający na rynku prywatnych usług medycznych, który zainwestował w Polsce w ciągu 10 lat ponad 20 mln euro, planuje wydać w ciągu pięciu lat na dalsze inwestycje w Polsce porównywalną kwotę lub dwukrotnie wyższą - poinformował we wtorek na konferencji dyrektor finansowy Grupy Medicover Joe Ryan. Dodał, że wiele będzie zależało od możliwości bycia przez Medicover operatorem prywatyzowanych w Polsce szpitali.

Jednym z celów, zaplanowanych już do zrealizowania w Polsce przez Medicover, jest wybudowanie szpitala w Warszawie, którego koszt może sięgnąć 15-25 mln euro.

W celu sfinansowania rozwoju w Polsce, ale także na innych rynkach w Europie Środkowej i Wschodniej, notowany na giełdzie w Sztokholmie Mediocover Holding SA, przeprowadza obecnie publiczną ofertę akcji z prawem poboru. Ze sprzedaży 1,8 mln nowych akcji firma planuje pozyskać 11,7 mln euro. Zapisy na akcje zakończą się 30 czerwca. Środki z emisji umożliwią firmie dalszy rozwój i kolejne przejęcia laboratoriów, a także dalszy rozwój w segmencie klinik.

Dyrektor zarządzający Medicover Holding SA Fredrik Ragmark poinformował, że 60 proc. pozyskanych z emisji środków spółka planuje zainwestować w Polsce, największym rynku w regionie, przynoszącym grupie około 60 proc. przychodów. "Środki z emisji będą wydatkowane w Polsce w ciągu 2-2,5 roku. Pierwszy cel do zrealizowania to budowa szpitala, a drugi to zakup laboratoriów" - powiedział Ragmark.

Według szacunków firmy, w Polsce przewidywany jest wzrost rynku opieki zdrowotnej o 30 proc. do 16,5 mln euro w 2009 roku. To zachęciło ją do zwiększenia zaangażowania na tym rynku.

Dyrektor finansowy dodał, że poza środkami z emisji na realizację inwestycji w Polsce będą przeznaczane wypracowane tu zyski, ale także środki z kredytów. Ragmark poinformował też, że firma nie wyklucza w przyszłości pozyskania kapitału z giełdy w Warszawie.

Medicover działa poza Polską w Rumunii, na Węgrzech, w Czechach i Estonii. Pod koniec tego roku wejdzie z usługami medycznymi na rynek słowacki.

W 2004 roku przychody grupy były przekroczyły 43 mln euro. Przychody jej klinik, funkcjonujących na każdym z pięciu rynków, przyniosły 34,3 mln euro, co oznacza wzrost o 10,2 proc. wobec roku poprzedniego. Natomiast laboratoria diagnostyczne (w Polsce i w Rumunii) dostarczyły Medicoverowi 9,3 mln euro (wzrost o 66 proc.). Od czerwca działalność diagnostyczna jest prowadzona pod marką Synevo. 

W 2005 roku Medicover spodziewa się wzrostu przychodów o co najmniej 25 proc., wzrost w Polsce ma być wyższy.

Medicover istnieje w Polsce od 1995 roku. Obecnie prowadzi 13 centrów medycznych i 12 placówek przyzakładowych. Ponadto współpracuje z siecią 300 plcówek medycznych. W maju uruchomiła pierwszą aptekę w jednym ze swoich centrów medycznych. Firma obsługuje 3 tys. firm oraz ma pod opieką ponad 100 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Medicover planuje budowę szpitala w Warszawie za 15-25 mln EUR