Mędza: Są pieniądze z Unii Europejskiej na inwestycje kolejowe

06-01-2005, 16:12

Na lata 2004-2006 dla inwestycji kolejowych są dostępne środki z Unii Europejskiej w kwocie przekraczającej miliard euro, środki budżetowe zapewnią współfinansowanie tych programów - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Grzegorz Mędza.

Mędza odpowiadał na pytanie posła Krzysztofa Filipka (Samoobrona), który chciał wiedzieć, jaka jest aktualna sytuacja finansowa PKP, a także czy kolejarzom została przekazana kwota 550 mln zł z budżetu na 2004 rok, przeznaczona na przewozy regionalne.

Mędza powiedział, że kwota 550 mln zł została rozdysponowana w następujący sposób:

- 250 mln zł zostało przekazane dla samorządów wojewódzkich w ramach kontraktów wojewódzkich z przeznaczeniem na zakup i modernizację taboru;

- 150 mln zł dla spółki PKP Przewozy Regionalne na współfinansowanie realizacji inwestycji z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w zakresie zakupu, remontu i modernizacji taboru dla przewozów pasażerskich;

- 150 mln zł zostało również skierowane do spółki PKP Przewozy Regionalne z przeznaczeniem na modernizację i zakup taboru. Z tej kwoty 50 mln zł spółka wydała w roku 2004. Ze względu na długi cykl zakupu taboru, Rada Ministrów przyjęła, że środki te nie wygasają do połowy roku 2006.

W roku 2004 spółka PKP Przewozy Regionalne otrzymała pełną kwotę dofinansowania do biletów ulgowych czyli 370 mln zł, kwotę z samorządów wojewódzkich rzędu 430 mln zł, jak również kwotę 300 mln zł pochodzących z emisji obligacji emitowanych przez PKP SA - tłumaczył Mędza.

Poinformował również, że Skarb Państwa zapewnił gwarancje dla kredytu zaciągniętego przez Polskie Linie Kolejowe w kwocie 300 mln euro, który ma służyć prefinansowaniu, przygotowaniu i realizacji inwestycji infrastrukturalnych.

"W tym momencie nie ma problemu braku środków na inwestycje infrastrukturalne na kolei, jest tylko kwestia tempa i przygotowania i realizacji tych projektów" - powiedział wiceminister infrastruktury.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Mędza: Są pieniądze z Unii Europejskiej na inwestycje kolejowe