Megastarcie: Dyktus kontra Karkosik

Maria Trepińska
opublikowano: 22-01-2007, 00:00

26 stycznia walne. Roman Karkosik, mniejszościowy udziałowiec WRA, chce zwiększyć wpływy. TFS, główny, zmienić prezesa.

O WRA walczą prezes Silesii i właściciel Alchemii

26 stycznia walne. Roman Karkosik, mniejszościowy udziałowiec WRA, chce zwiększyć wpływy. TFS, główny, zmienić prezesa.

Kilka dni temu zapowiadaliśmy na łamach „PB”, że Walcownia Rur Andrzej (WRA), spółka powstała w 2002 r. na bazie upadłej Huty Andrzej w Zawadzkiem (województwo opolskie), może wkrótce stać się areną walki politycznej i biznesowej. Już wiemy, że nastąpi to 26 stycznia. Na ten dzień zarząd Towarzystwa Finansowego Silesia (TFS), spółki skarbu państwa, którym kieruje Jadwiga Dyktus, zwołał walne zgromadzenie udziałowców WRA.

Walka o wpływy

W programie walnego znajdują się dwa newralgiczne punkty: zmiany w zarządzie i propozycja nowej umowy współpracy przygotowana przez Romana Karkosika, który prawie dwa lata temu wyłożył z własnej kieszeni ponad 2 mln zł na zakup 10 proc. udziałów WRA, a nic nie ma do powiedzenia w spółce. Huta Batory należąca do grupy kapitałowej Alchemia, kontrolowanej przez Karkosika, chciałaby m.in. dostarczać wsad do WRA.

Jednak głównym rozgrywającym w WRA jest TFS (68,97 proc. udziałów), które udzieliło walcowni ponad 20 mln zł pożyczki długoterminowej pod zastaw majątku produkcyjnego. Opolska firma związana jest też umową handlową z TFS, dzięki której Silesia zarabia więcej niż WRA. Według naszych informacji, jeśli nie dojdzie do porozumienia z Silesią na walnym, prywatny inwestor może wystąpić z pozwem przeciwko TFS, zarzucając działania na szkodę mniejszościowych udziałowców.

— My również analizujemy taką możliwość — twierdzi Krzysztof Bramorski, reprezentujący niemiecki koncern Max Aicher, który ma 20,86 proc. udziałów WRA.

Kadrowe roszady

Wiele wskazuje na to, że na walnym zapadnie decyzja o odwołaniu Kazimierza Bulanowskiego, prezesa WRA. Tego domaga się TFS. Dlaczego? Na to pytanie nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Natomiast w piśmie przesłanym 16 stycznia do „PB” Silesia poinformowała, że zysk opolskiej firmy wyniósł w 2005 r. 700 tys. zł, a po 11 miesiącach 2006 r. — 2,294 tys. zł. Spółka przeprowadziła remonty wartości 8 mln zł, bez zaciągania kredytów. Prezes Bulanowski kieruje firmą od połowy 2005 r. Kiedy obejmował stanowisko, zakład balansował na krawędzi bankructwa. Według naszych informacji, nowym szefem WRA ma zostać Zdzisław Wójcik, dotychczasowy prezes WRJ Serwis. Wcześniej kierował Bumarem Łabędy.

WRA zatrudnia 600 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane