Mehren: rekomenduję nie przeceniać wpływów Polski

opublikowano: 08-03-2018, 09:58
aktualizacja: 08-03-2018, 10:02

Prezes niemieckiej spółki Wintershall Mario Mehren przekonuje, że blokowanie gazociągu Nord Stream 2 nie jest w interesie Europy, pisze agencja TASS.

Wintershall, największy niemiecki producent ropy i gazu, zainwestował w Nord Stream 2 w ubiegłym roku 324 mln EUR, ujawnił Mehren. Ma zainwestować w projekt 950 mln EUR.

Mario Mehren
Zobacz więcej

Mario Mehren fot. TASS/FORUM

- Pewne wschodnioeuropejskie kraje próbują utrudnić realizację Nord Stream 2 i wywierać presję na Brukselę. Robione są tam takie sztuczki, że stają się przedmiotem krytyki wewnętrznej służby prawnej. Można to rozważać politycznie, ale zdecydowanie nie służy to interesom europejskich konsumentów – powiedział szef Wintershall cytowany przez TASS.

Mehren stwierdził, że mrozy, których doświadczyła ostatnio Europa, to kolejny argument za realizacją Nord Stream 2.

- W ubiegłym tygodniu było bardzo zimno, ale nie zauważyliście tego, bo dostaliście gaz z Rosji. Pomieszczenia były dobrze ogrzewane szczególnie dzięki Nord Stream I – przekonuje Mehren. – Rekomendowałbym nie przeceniać wpływów Polski. Nie powinno zwracać się zbyt dużej uwagi na kraje, na które przypada 1 lub 2 proc. całkowitej konsumpcji w Europie – dodał. 

Nord Stream 2 to tzw. druga nitka gazociągu biegnącego po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec. Rocznie ma płynąć nim 55 mld metrów sześciennych gazu. Polska jest przeciwna temu projektowi. W lutym premier Mateusz Morawiecki mówił, że Nord Stream 2 narusza zasadę dywersyfikacji, będącej podstaw bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Podkreślał, że druga nitka gazociągu zwiększy uzależnienie od jednego dostawcy i od jednego kierunku tranzytu.

- Dlatego prowadzimy aktywne działania, jak i wspieramy działania instytucji europejskich, mające na celu zablokowanie budowy Nord Stream 2 – powiedział Morawiecki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, TASS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu