Meksyk znacznie ograniczył import amerykańskiego zboża

opublikowano: 21-11-2016, 12:56

Meksykański popyt na amerykańskie zboża spadł wraz z mocną przeceną peso po ubiegłotygodniowym zwycięstwie wyborczym Donalda Trumpa, donosi Reuters.

Ceny zboża wyrażane w peso podskoczyły o ponad 10  proc. w noc po wyborach w USA, podczas gdy sama waluta spadła do najniższego poziomu w historii względem dolara.

Pszenica
Zobacz więcej

Pszenica Bloomberg

Według zaprezentowanego raportu amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, w tygodniu zakończonym 10 listopada do Meksyku trafiło z USA „zaledwie” 164,46 tys. ton zboża, co jest najniższą wartością od miesiąca. 

Tymczasem tydzień przed wyborami Meksyk kupił 709,26 tys. ton amerykańskiego zboża. To trzy razy więcej niż średnia.

Meksyk jest czołowym rynkiem zbytu dla amerykańskiej wieprzowiny oraz pszenicy i soi. W ubiegłym sezonie kraj przeskoczył Japonię w ilości zaimportowanego ziarna z USA a jego tegoroczne zakupy SA już o 41 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2015 r., wynika z danych Departamentu rolnictwa.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu