Melanezja wzbogaci się o... nowe państwo

PAP , DI
opublikowano: 09-07-2021, 16:29

Przywódcy wyspy Bougainville, prowincji Papui—Nowej Gwinei, podjęli decyzję o ogłoszeniu niepodległości. W 2027 r. mieszkańcy wyspy staną się najmłodszym narodem świata.

W 2019 r. w Bougainville odbyło się referendum w sprawie secesji od Papui—Nowej Gwinei. 97,7 proc. mieszkańców melanezyjskiej wyspy opowiedziało się za niepodległością. Głosowanie było zwieńczeniem porozumienia pokojowego, które w 2001 r. zostało zawarte między władzami papuaskimi a rebeliantami z prowincji i zakończyło trwającą dekadę wojnę, w której zginęło 20 tys. osób.

Ishmael Toroama, prezydent prowincji i były przywódca rebeliantów, spotkał się z ministrem papuaskim Jamesem Marape’em. Rząd Papui—Nowej Gwinei zaakceptował wynik głosowania, choć wciąż odmawia uznania pełnej niezależności powstającego państwa.

Ustalono, że do 2023 r. władze Bougainville przejmą większość kompetencji od rządu papuaskiego, wprowadzone zostaną poprawki do konstytucji Papui Nowej—Gwinei i powstanie projekt ustawy zasadniczej nowego państwa.

W 2027 r. Bougainville wyda deklarację niepodległości. Ostateczna decyzja będzie należała jednak do papuaskiego parlamentu. O tym, czy wyniki referendum w Bougainville zostaną ratyfikowane, zdecyduje 111 posłów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane