Meller: o unijny budżet będziemy walczyć do końca

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-11-2005, 20:22

Szef polskiej dyplomacji Stefan Meller powiedział we wtorek dziennikarzom, że polski rząd będzie "do ostatniego dnia" walczył o kształt budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-13.

Szef polskiej dyplomacji Stefan Meller powiedział we wtorek dziennikarzom, że polski rząd będzie "do ostatniego dnia" walczył o kształt budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-13.

    "Mówię poważnie. Jeżeli chodzi o Nową Perspektywę Finansową (budżet UE), będziemy się do ostatnich dni +bili+ o wszystko. Wszystko się rozstrzygnie w dniu głosowania" - odpowiedział Meller na pytanie, kiedy rząd przedstawi stanowisko ws. unijnego budżetu. Pytany przez dziennikarkę, czy są szanse na przyjęcie w grudniutego budżetu, Meller zażartował: "Szkoda, że mnie pani o to zapytała, bo ja sam bym pani to pytanie zadał".

    "Są szanse, musi być budżet unijny. Brak budżetu to jest katastrofa, a zły budżet to jest małe nieszczęście" - dodałminister. Budżetu nie udało się przyjąć w czasie szczytu UE w czerwcu br., kiedy to W.Brytania, Holandia, Szwecja, Finlandia i Hiszpania zablokowały kompromis przedstawiony przez luksemburskie przewodnictwo UE. W poniedziałek w Brukseli szefowie dyplomacji państw UE kolejny raz nie zdołali zbliżyć swoich stanowisk w sprawie finansowania Unii w latach 2007-13. Centralnym problemem do rozwiązania pozostaje rabat brytyjski, czyli kilkumiliardowa ulga w składce Londynu do budżetu UE.

    Według zapowiedzi brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Jacka Strawa, Wielka Brytania jako przewodnicząca UE chce doprowadzić do porozumienia w sprawie unijnego budżetu na lata 2007-2013 w czasie szczytu europejskiego w grudniu w Brukseli.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane