Meller: Polska nie akceptuje brytyjskiej propozycji budżetu unijnego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-12-2005, 15:25

Polska nie akceptuje brytyjskiej propozycji budżetu unijnego w obecnej formie - powiedział w środę w Paryżuminister spraw zagranicznych Stefan Meller.

Polska nie akceptuje brytyjskiej propozycji budżetu unijnego w obecnej formie - powiedział w środę w Paryżuminister spraw zagranicznych Stefan Meller.

    Krytykując "brak solidarności", na której powinna się opierać Unia, Meller podkreślił jednak, że przez tydzień, jaki pozostał do szczytu UE w Brukseli (15-16 grudnia), zdarzyć się może wiele. Według ministra, nikt nie jest dziś w stanie odpowiedzieć, jakie będą losy negocjacji, gdyż najbliższe dni przyniosą "ogromną ilość wydarzeń, negocjacji, napięć". Minister Meller przekonany jest, że 14 grudnia "brytyjskie propozycje pojawią się w sposób bardziej sformalizowany".

    Zapytany, czy istnieje wspólny front polsko-francuski w sprawie budżetu, szef polskiej dyplomacji odrzucił ten termin, jako nieadekwatny, ale uznał, że "istnieją zbieżności". "Podobnie uważamy, że wszystkie sprawy budżetu unijnego powinny bazować na zasadzie solidarności" - powiedział Meller dziennikarzom i dodał, że solidarności tej nie widzi ani Polska, ani Francja.

    Gdy dziennikarze pytaniami sugerowali, że sprawa budżetu kładzie cień na stosunki między Warszawą a Londynem, minister Meller odpowiedział: "Problemy budżetowe dotyczą wszystkich krajów Unii Europejskiej. Pamiętamy świetnie o tym, co Wielka Brytania zrobiła dla wejścia Polski do Unii Europejskiej. Nie przestaje ona być krajem zaprzyjaźnionym".

    Szef polskiego MSZ złożył wizytę w Paryżu na zaproszenie swego francuskiego kolegi Philippe'a Douste-Blazy. Spotkał się także z minister ds. europejskich Catherine Colonną, członkami Komisji Spraw Zagranicznych Zgromadzenia Narodowego oraz z francuskimi eurodeputowanymi, członkami "Klubu Europejczyków".

    Głównym tematem rozmów Mellera w Paryżu była problematyka unijna, szczególnie sprawa budżetu UE na lata 2007-2013.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane