Meller rozmawiał z Juszczenką o współpracy w energetyce

Polska Agencja Prasowa SA
10-01-2006, 11:49

Dywersyfikacja dostaw gazu dla krajów Europy Zachodniej i Ukrainy uwzględniająca interesy Rosji była głównym tematem we wtorek półtoragodzinnej rozmowy w Kijowie szefa polskiej dyplomacji Stefana Mellera i prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki.

Dywersyfikacja dostaw gazu dla krajów Europy Zachodniej i Ukrainy uwzględniająca interesy Rosji była głównym tematem we wtorek półtoragodzinnej rozmowy w Kijowie szefa polskiej dyplomacji Stefana Mellera i prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki.

"Pan prezydent przedstawił ogólny projekt, będący refleksją niż konkretnymi zalążkami decyzji - główny wątek polegał na dywersyfikacji dostaw gazu do Europy i pewnych zamiarach ukraińskich, zwłaszcza w odniesieniu do Azji środkowej" - powiedział Meller polskim dziennikarzom po spotkaniu.

Mowa była również o tym, w jaki sposób w tym międzynarodowym projekcie mogłaby brać udział Polska. "Chodzi o to, by uniezależnić się od Rosji, jednak w takim porządku myślenia, który jednocześnie Rosję uwzględnia" - podkreślił Meller.

W ocenie polskiego ministra, Ukraina w sposób "głęboki i poważny mówi o porządkowaniu całej problematyki związanej ze źródłami energii".

Meller powtórzył, że jest pierwszym ministrem kraju Unii Europejskiej, który odwiedza Ukrainę po zażegnaniu kryzysu gazowego.

Dodał, że rozmawiał z Juszczenką również o sytuacji na Ukrainie w rok po "pomarańczowej rewolucji". "Zachowywałem się jak człowiek, jak Polak - nawet nie urzędnik polski - który nieustannie oddawał hołd +pomarańczowej rewolucji+" - powiedział Meller.

Barbara Bodalska i Jarosław Junko

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Meller rozmawiał z Juszczenką o współpracy w energetyce