MEN: W tym roku podręczniki w szkołach rozprowadzane "po staremu"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-06-2006, 14:17

Do czasu wejścia w życie projektowanych przez resort edukacji zmian legislacyjnych, zmierzających do obniżenia cen podręczników, obowiązują dotychczasowe zasady zaopatrywania w nie uczniów - informuje piątkowy list ministra edukacji do kuratorów oświaty.

Do czasu wejścia w życie projektowanych przez resort edukacji zmian legislacyjnych, zmierzających do obniżenia cen podręczników, obowiązują dotychczasowe zasady zaopatrywania w nie uczniów - informuje piątkowy list ministra edukacji do kuratorów oświaty.

Jak napisał w liście wicepremier, minister edukacji Roman Giertych, wdrożenie obecnie przygotowywanych zmian nastąpi nie wcześniej, niż w 2007 r.

"W obecnym stanie prawnym nie tylko nie ma przeszkód, ale pożądane jest, aby szkoły podejmowały we własnym zakresie działania, które przyczynią się do ułatwienia uczniom i rodzicom zaopatrzenia w tańsze podręczniki" - napisano w liście.

Według resortu edukacji, działania te mogłyby w szczególności obejmować gromadzenie i udostępnianie uczniom i rodzicom informacji o firmach oferujących najkorzystniejsze warunki zakupu podręczników wybranych przez nauczycieli danej szkoły. Warto także umożliwić oferującym podręczniki szkolne uzyskanie informacji o zaopatrzeniu w poszczególne podręczniki - uważa ministerstwo.

Ministerstwo uznaje również za celowe podejmowanie przez szkoły działań organizacyjnych, ułatwiających obrót używanymi podręcznikami, np. udostępniając w tym celu pomieszczenia szkolne, czy miejsca na tablicach ogłoszeń.

W piątek Giertych powiedział, że kończą się już w resorcie edukacji prace nad założeniami programu "Tani podręcznik".

Przypomniał, że w ramach programu, spośród wszystkich obowiązujących podręczników, wybrane byłyby po trzy dla każdego przedmiotu. W przypadku podręczników do j.polskiego i historii, wyboru dokonywałaby specjalna rada, działająca przy Kancelarii Prezydenta. "To pozwoli uniknąć wszelkich spekulacji" - powiedział wicepremier. Wyjaśnił, że gwarantowałoby to wybór "bezpartyjny i apolityczny".

Podkreślił, że nie wszystkie szkoły muszą przystąpić do programu. Pozostałe mogłyby wybierać podręczniki z całej listy dopuszczonych do użytku szkolnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / MEN: W tym roku podręczniki w szkołach rozprowadzane "po staremu"