Menedżerowie funduszy hedge nabrani na "frajerski zakład"

MD, MarketWatch
opublikowano: 29-03-2011, 18:31

Jeśli ktoś oferuje ci 55 proc. zwrotu z  inwestycji, czy to nie podejrzane? Nie dla trzech menedżerów funduszy hedgingowych, którzy utopili 15 mln USD w piramidzie finansowej.

Amerykańska komisja papierów wartościowych, SEC, nie ujawniła danych nieszczęsnych menedżerów. Może wyjdzie to przy okazji procesu. Jeśli do niego dojdzie. Oskarżonym będzie John "Scott" Clark, twórca piramidy finansowej działającej w stanie Utah pod nazwą Impact Cash, który zebrał od ok. 120 naiwnych „inwestorów” 47 mln USD. Naiwnych, bo oferował im rocznie 80 proc. zwrotu z inwestycji. W rzeczywistości przeznaczył pieniądze na swoje zachcianki, m.in. system kina domowego za 25 tys. USD, drogie meble, flotę luksusowych aut, m.in. limuzyny mercedesa, czy odrestaurowaną corvettę z 1963 roku. Oczywiście czerwoną. Clark prowadził piramidę od 2006 do 2010 roku. SEC ustalił, że jej uczestnikom nie przedstawiał w ogóle żadnych danych, czy sprawozdań finansowych. Największą zdobycz sprytny oszust osiągnął niemal na koniec działalności. We wrześniu ubiegłego roku zgłosili się do niego menedżerowie funduszy hedgingowych, do których dotarła wiadomość o niezwykłych zyskach, jakie potrafi zagwarantować. Clark zaproponował im 55 proc. rocznego zwrotu z inwestycji. Zaledwie na kilka miesięcy przed wyjściem oszustwa na jaw przekazali mu 15 mln USD, poinformował SEC.

- Pięć lat po tym, jak Wall Street stała się ofiarą kredytów subprime, niczego się nie nauczyli – pisze Brett Arends, komentator The Wall Street Journal.  – Nawet twoja babcia wie, że ktokolwiek obiecuje ci 80 proc. rocznie, czy nawet 55 proc., proponuje ci „frajerski zakład” – dodał.

Z pieniędzy, które miał Impact Cash zostało 4 mln USD i trochę „zabawek” Clarka. Te ostatnie zostaną wystawione na sprzedaż. Jeśli corvetta się nie sprzeda, być może dostanie ją w ramach odszkodowania któryś ze wspomnianych menedżerów funduszy hedgingowych. 

- Jeśli menedżer twojego funduszu hedgingowego pojawi się nagle w corvecie czerwonej jak jego twarz, być może powinieneś zadać mu kilka pytań – zwrócił się do swoich amerykańskich czytelników Arends.

MD, MarketWatch

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Menedżerowie funduszy hedge nabrani na "frajerski zakład"