Mennica: ile racji, ile spekulacji

Tadeusz Stasiuk
01-06-2004, 00:00

Jedną z najzyskowniejszych inwestycji maja, i to mimo korekty w piątek i poniedziałek, były akcje Mennicy Państwowej. W ciągu miesiąca kurs tych papierów wzrósł o 67,1 proc., podczas gdy WIG stracił 2,96 proc. Taka popularność spółki jest zastanawiająca. Z jednej strony, istnieją pewne przesłanki fundamentalne do wzrostu wyceny, z drugiej jednak w transakcjach ostatnich tygodni nietrudno dopatrzyć się działań spekulacyjnych.

Prowadzona od kilku miesięcy restrukturyzacja Mennicy przynosi efekty. Radykalne cięcie kosztów (o 60 proc. w przypadku kosztów wytworzenia towarów) pozwoliło warszawskiej firmie na spektakularną poprawę wyniku finansowego. Tylko w I kwartale zarobiła ona tyle, ile w całym 2003 r.: zysk netto sięgnął 10,16 mln zł i był rekordem ostatnich lat. Rok temu wyniósł ledwo 2 mln zł. W tym samym czasie przychody ze sprzedaży praktycznie nie zmieniły się (88,14 mln zł wobec 87,98 mln zł rok wcześniej).

Zainteresowanie Mennicą może wynikać ze spodziewanych roszad w akcjonariacie. Dysponujący najsilniejszym pakietem skarb państwa (41,91 proc. głosów na WZA) powoli traci wpływy i w tym roku chce akcje wystawić na sprzedaż. Ich przejęciem jest zainteresowane należące do Zbigniewa Jakubasa Multico. Kontroluje on już blisko 25 proc. kapitału spółki, wraz z zaprzyjaźnionymi inwestorami finansowymi ma niemal 50 proc. głosów na WZA i jest w stanie forsować swoje plany, czego skutkiem była w połowie 2003 r. wymiana szefa rady nadzorczej i zarządu.

Skala zawieranych transakcji — w poprzednich pięciu sesjach 3,04 mln zł na sesję — ponad siedmiokrotnie przewyższa tegoroczną średnią. Sugeruje to, że w wymianę walorów Mennicy zaangażował się duży kapitał. Spekuluje się, że ma on w planach sprzedaż posiadanych akcji inwestorowi, który będzie zainteresowany nabyciem pakietu należącego do skarbu państwa. Na razie jednak wzrostom kursu z uwagą przygląda się KPWiG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mennica: ile racji, ile spekulacji