Mercor postawi na energetykę

ANP
opublikowano: 25-02-2010, 00:00

Poprawa rentowności i utrzymanie wyników — oto cel na 2010 r. W kolejnych latach mają pomóc elektrownie.

Poprawa rentowności i utrzymanie wyników — oto cel na 2010 r. W kolejnych latach mają pomóc elektrownie.

Mercor, producent biernych systemów antypożarowych, spodziewa się, że wyniki sprzedaży po IV kw. 2009 r. będą zbliżone do danych z trzeciego, kiedy przychody sięgnęły 114 mln zł. Oznacza to, że przychody w całym ubiegłym roku prawdopodobnie przekroczyły 430 mln zł (w 2008 r. było to 458 mln zł).

— W 2010 r. założyliśmy w budżecie sprzedaż na poziomie 2009 r. W tym roku nie przeniesiemy tak dużych kosztów restrukturyzacji, dlatego zyski powinny być lepsze od ubiegłorocznych — informuje Krzysztof Krempeć, prezes Mercora.

Po trzech kwartałach spółka miała 21,5 mln zł zysku netto. Pełne dane za IV kw. opublikuje 1 marca. Prezes przyznaje, że na początku tego roku we znaki daje się zima.

— W styczniu i lutym ze względu na utrzymujący się śnieg praktycznie nie prowadzono prac na dachach budynków, gdzie montujemy systemy oddymiania. To wpłynie na sprzedaż I kw. 2010 r. Dla Mercora tradycyjnie sezonowo pierwsze półrocze jest słabsze — podkreśla Krzysztof Krempeć.

Dziś spółka, która kończy realizację dwóch dużych zleceń dla Lotosu i jednego dla Orlenu, "konsumuje" głównie mniejsze i średnie kontrakty.

— Średnie mają wartość 0,4-1 mln zł. W ubiegłym roku ceny naszych podstawowych produktów spadły nawet o 15 proc. r/r. Naszym celem na 2010 r. jest poprawa rentowności — zapewnia prezes.

Duże nadzieje spółka wiąże z inwestycjami w polskiej energetyce.

— To będzie motor napędowy Mercora w kolejnych latach. Gdy inwestycje w końcu ruszą, zgodnie z zapowiedziami analityków rynku sięgną 200 mld zł. Zarówno nowe inwestycje w energetyce, jak i modernizacje istniejących obiektów będą wymagały nowoczesnej infrastruktury w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych. Dlatego chcemy sięgnąć po spory kawałek tego tortu. Już teraz analizujemy rynek energetyczny, dzięki czemu będziemy wiedzieć, jakiego możemy spodziewać się zapotrzebowania na nasze produkty — mówi Krzysztof Krempeć.

W Polsce Mercor realizuje inwestycje w energetyce na małą skalę, więc w ostatnich latach jego sprzedaż w tym segmencie jest śladowa. Obecnie spółka uczestniczy w modernizacjach obiektów energetycznych m.in. na Słowacji. Niedawno zdobyła znaczący kontrakt również na zachodzie Europy.

— Wystarczy, by ruszyła w Polsce choć jedna elektrownia, dla której Mercor dostarczy zabezpieczenia przeciwpożarowe. To pozwoli nam na podniesienie zysków nawet o dziesiątki procent — zapewnia prezes Mercora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane