Mercuria walczy o Orlen i Lotos

PJ
opublikowano: 10-06-2009, 00:00

Na świecie biznes grupy kręci się coraz szybciej. W Polsce jej

Na świecie biznes grupy kręci się coraz szybciej. W Polsce jej

spółka córka przystopowała jednak z inwestycjami.

Mercuria Energy Group, spółka matka działającej w Polsce JS Energy, negocjuje z Orlenem i Lotosem długoterminowe umowy na dostawy ropy. Część dotychczasowych umów kończy się obu firmom z końcem 2009 r.

— Jesteśmy w kontakcie z rafineriami — zapewnia David Ensor, wiceprezes Mercuria Energy Group ds. strategii i komunikacji.

Grupa nie przewiduje w tym roku żadnych inwestycji w Polsce. Dalsze uzależnia od wyjaśnienia sprawy nałożonej nań w 2008 r. kary za naruszenie obowiązku utrzymywania zapasów paliw.

Mercuria zaprezentowała wyniki z 2008 r. Globalne obroty grupy wyniosły 46,9 mld USD, wobec 34 mld USD rok wcześniej. Wartość netto aktywów przekroczyła 1 mld USD. Grupa sprzedała 81,7 mln ton ropy i produktów ropopochodnych. Rozszerzyła działalność o handel energią elektryczną, gazem ziemnym, węglem i uprawnieniami do emisji CO2.

— Biznes idzie dobrze. Ropa co prawda jest tańsza niż rok temu, ale tańszy jest jej transport i ubezpieczenia. W związku z trudniejszym pozyskaniem finansowania ostrożniej patrzymy na nowe inwestycje, ale żadnych nie wstrzymujemy — dodaje David Ensor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu