Merkel apeluje do Polski o większe zaufanie do UE

30-01-2007, 18:37

Kanclerz Niemiec zaapelowała do Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, by okazały w sprawach dotyczących polityki energetycznej więcej zaufania pozostałym partnerom z Unii Europejskiej.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała we wtorek do Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, by okazały w sprawach dotyczących polityki energetycznej więcej zaufania pozostałym partnerom z Unii Europejskiej.

W przemówieniu wygłoszonym w Berlinie do przedstawicieli niemieckiej gospodarki, Merkel podkreśliła, że bezpieczeństwo energetyczne ma obecnie takie znaczenie, jakie 50 lat temu, w początkach integracji europejskiej, miały węgiel i stal. Solidarność w tej kwestii jest bardzo ważna - podkreśliła pani kanclerz.

"Dlatego stale zalecam w dyskusjach z naszymi polskimi sąsiadami oraz innymi krajami środkowo- i wschodnioeuropejskimi, żebyśmy w Unii Europejskiej mieli do siebie trochę zaufania i żebyśmy zrozumieli, że pewne projekty nie są skierowane przeciwko pojedynczym członkom (Unii)" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu. "Unia Europejska nie może jednak także dać się podzielić" - dodała.

Kanclerz nie wymieniła niemiecko-rosyjskiego Gazociągu Północnego, którego budowie sprzeciwiają się Polska i kraje bałtyckie.

Merkel zaznaczyła, że Europa coraz wyraźniej uświadamia sobie swoją rosnącą zależność od zewnętrznych źródeł energii. Rozsądną reakcją na tę sytuację jest - jej zdaniem - budowa strategicznego partnerstwa z dostawcami energii oraz domaganie się jawności reguł i bezpieczeństwa dostaw. Dążenie do tych celów będzie podstawą naszej pracy w czasie przewodnictwa w UE - zapowiedziała.

Zgodnie z tym założeniem Niemcy zamierzają negocjować w imieniu UE nową umowę o partnerstwie i współpracy z Rosją. "Mam nadzieję, że te negocjacje wkrótce się rozpoczną i że będziemy mogli jeszcze w czasie naszego przewodnictwa wspierać (w tych rozmowach) Komisję Europejską" - powiedziała szefowa rządu. Podkreśliła, że zasadniczym elementem mandatu negocjacyjnego jest właśnie kwestia energii, w tym bezpieczeństwo dostaw z Rosji.

W przemówieniu do przedsiębiorców Merkel zwróciła uwagę na konieczność przyjęcia unijnej konstytucji. Unia liczy 27 krajów; aby mogła zachować zdolność do działania, potrzebny jest traktat konstytucyjny oraz nowe zasady działania unijnych instytucji - mówiła. "Nie ma co do tego żadnych wątpliwości" - zaznaczyła Merkel.

Jacek Lepiarz

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Merkel apeluje do Polski o większe zaufanie do UE