Merkel chce zachować umowę z Iranem, apeluje do Teheranu o deeskalację

PAP
opublikowano: 10-05-2018, 19:35
aktualizacja: 10-05-2018, 19:36

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała prezydentowi Iranu Hasanowi Rowhaniemu, że będzie popierać utrzymanie porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego po wycofaniu się USA, jeśli Iran będzie wywiązywał się ze swoich zobowiązań związanych z tą umową.

Niemcy są jednym z sygnatariuszy porozumienia nuklearnego z Iranem.

w rozmowie telefonicznej z irańskim przywódcą Merkel zaapelowała o kontakty w szerszym formacie, poświęcone programowi pocisków balistycznych Iranu oraz działaniom tego państwa na Bliskim Wschodzie, m.in. w Syrii i Jemenie - przekazała w czwartek kancelaria szefowej rządu.

Merkel potępiła też niedawny atak sił irańskich na wojsko Izraela na Wzgórzach Golan oraz wezwała Iran, by przyczyniał się do deeskalacji napięć w regionie - dodano w komunikacie.

Według władz Izraela w nocy ze środy na czwartek elitarne oddziały irańskie Al-Kuds wystrzeliły z południowej Syrii ok. 20 rakiet na bazy armii izraelskiej na okupowanych przez Izraelczyków Wzgórzach Golan. Izrael poinformował, że w odpowiedzi na ostrzał zaatakował i zniszczył irańskie obiekty w Syrii.

Napięcie między Izraelem a Iranem narastało w ostatnich dniach z powodu niepewności co do przyszłości porozumienia nuklearnego, zawartego w 2015 roku przez Iran i sześć światowych mocarstw. We wtorek prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że wycofuje swój kraj z tej umowy.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Wyjście USA z tego układu było jedną ze sztandarowych obietnic Trumpa przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Merkel chce zachować umowę z Iranem, apeluje do Teheranu o deeskalację