Merkel: chińskie inwestycje nie mogą osłabiać jedności w UE

  • PAP
opublikowano: 27-02-2018, 15:57
aktualizacja: 27-02-2018, 16:04

Państwa Unii Europejskiej uczestniczące w projektach infrastrukturalnych pod patronatem rządu Chin powinny być świadome, że mogą one osłabić wspólne stanowisko polityczne Unii wobec Państwa Środka - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Przemawiając na wspólnej konferencji prasowej w Berlinie z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem, Merkel podkreśliła, że nie ma nic złego w udziale Chin w projektach takich jak budowa połączenia kolejowego między Węgrami a Serbią w ramach formatu 16+1, z udziałem Chin i państw Europy Środkowo-Wschodniej.

"Dostrzegam wielką wartość w reprezentowaniu przez państwa uczestniczące w tej inicjatywie także naszej wspólnej polityki zagranicznej wobec Chin, bo w przeciwnym razie UE pozwalałaby na nastawienie jej przeciwko samej sobie" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

W poniedziałek hiszpański dziennik "El Confidencial" napisał, że Pekin prowadzi politykę skłócania państw UE, wpływając różnymi metodami na opinię publiczną i decyzje polityczne wewnątrz Unii, m.in. za pomocą nacisków gospodarczych i stosowania propagandy w prestiżowych pismach europejskich.

Gazeta, powołując się na badania niemieckich think tanków GPPI i MERICS, twierdzi, że w dłuższej perspektywie obecność Chin w krajach UE może się upowszechnić zarówno na płaszczyźnie politycznej, jak i gospodarczej. Wskazała przy tym na duże inwestycje prowadzone przez Chiny w ramach współpracy regionalnej "16+1" w Europie Środkowo-Wschodniej, a także w ramach projektu Nowego Jedwabnego Szlaku.

"El Confidencial" wyróżnia Polskę, Węgry i Rumunię jako kraje, z którymi Pekin próbuje wzmocnić relacje. Gazeta przytacza wyniki badania MERICS, według którego Chiny próbują promować w UE nowy model polityczny, alternatywny dla zachodnich demokracji, naznaczony większym autorytaryzmem, który może stać się atrakcyjny szczególnie dla Warszawy i Budapesztu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu