Merkel: Gazociąg Północny nie może być ciężarem dla Polski

opublikowano: 12-01-2007, 16:54

Ten projekt nie może być wykorzystywany w celu odcięcia tych krajów [ Polski i krajów bałtyckich - red.] od dostaw energii, powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

Planowany na dnie Bałtyku Gazociąg Północny z Rosji do Niemiec nie może być ciężarem dla Polski i krajów bałtyckich - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w piątek w Berlinie po spotkaniu z premierem Szwecji Frederikiem Reinfeldtem.

Ten projekt nie może być wykorzystywany w celu odcięcia tych krajów od dostaw energii - zastrzegła szefowa niemieckiego rządu. Potrzebne są polityczne gwarancje - dodała, cytowana przez agencję dpa.

Merkel poinformowała o rozmowach prowadzonych z Polską w celu stworzenia technicznych warunków pozwalających na transport gazu nie tylko ze wschodu na zachód, lecz także z zachodu na wschód.

Jak podkreśliła pani kanclerz, w Niemczech istnieją firmy gotowe do wsparcia projektu przesyłania gazu z zachodu na wschód. Jej zdaniem, można sobie także wyobrazić, iż z planowanego w Wilhelmshaven terminalu skroplony gaz transportowany będzie do Polski. "Jeśli chodzi o stronę polityczną, będę czyniła wszystko, rząd będzie czynił wszystko, aby nie utrwaliło się wrażenie, że Gazociąg Północny jest teraz budowany, aby wykluczyć inne kraje " - zapewniła pani kanclerz.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane