Merkel i Prodi za wzmocnieniem instytucji europejskich

opublikowano: 19-03-2007, 21:24

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Włoch Romano Prodi wyrazili w poniedziałek w Rzymie wspólną wolę działania na rzecz wzmocnienia instytucji europejskich jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku.

Szefowa niemieckiego rządu przyjechała z krótką wizytą do Wiecznego Miasta, by zainaugurować zaplanowane na ten tydzień obchody 50. rocznicy podpisania traktatów rzymskich.

Wcześniej w ciągu dnia Prodi zapowiadał, że w czasie spotkania powie kanclerz Merkel, iż rocznicowe uroczystości powinny stanowić "silny impuls na rzecz ożywienia procesu integracji europejskiej przede wszystkim poprzez opracowanie i przyjęcie nowego traktatu konstytucyjnego, prawdziwego i mocnego", przed wyborami do Parlamentu Europejskiego za dwa lata.

Wieczorem na wspólnej konferencji prasowej szefowie rządów obu krajów zapewnili o pełnej zgodności stanowisk. "Muszę podziękować z całego serca Romano Prodiemu za wsparcie, jakie nam okazuje w promowaniu procesu integracji europejskiej" -podkreśliła pani Merkel. Razem z włoskim premierem mówiła także o pełnej zgodzie w kwestiach dotyczących polityki międzynarodowej.

Angela Merkel oświadczyła, że Niemcy popierają włoską propozycję zorganizowania międzynarodowej konferencji w sprawie Afganistanu.

Wcześniej niemiecka kanclerz i włoski premier byli razem w historycznej Sali Horacjuszy i Kuriacjuszy na Kapitolu, w której 25 marca 1957 roku podpisano traktaty rzymskie. To tam również, w październiku 2004 roku, szefowie państw i rządów krajów Unii podpisali traktat konstytucyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Merkel i Prodi za wzmocnieniem instytucji europejskich