Merkel liczy na rozwiązanie polsko-rosyjskiego sporu do końca roku

(Marek Druś)
opublikowano: 12-12-2006, 14:12

Wszyscy chcemy, by negocjacje z Rosją o umowie partnerskiej rozpoczęły się, oświadczyła szefowa niemieckiego rządu.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel liczy na rozwiązanie do końca tego roku polsko-rosyjskiego sporu o dostawy polskiego mięsa na rosyjski rynek.

"Obecnie trwają intensywne negocjacje w sprawie dostaw mięsa, zainicjowane przez sprawującą przewodnictwo w UE Finlandię. Mam oczywiście nadzieję, że te sprawy zostaną wyjaśnione do końca roku" - powiedziała Merkel we wtorek, odpowiadając na pytanie dziennikarza PAP podczas spotkania z zagranicznymi dziennikarzami w Berlinie.

"Jeżeli fińskiej prezydencji nie uda się zakończyć tej sprawy, Niemcy będą musiały zająć się tą kwestią i zajmą się nią. Wszyscy chcemy, by negocjacje z Rosją o umowie partnerskiej rozpoczęły się" - dodała szefowa niemieckiego rządu.

Z powodu rosyjskiego embarga na polskie mięso Polska zgłosiła weto wobec przyjęcia unijnego mandatu niezbędnego do rozpoczęcia negocjacji z Moskwą w sprawie nowego porozumienia o partnerstwie UE-Rosja. Negocjacje miały rozpocząć się 24 listopada podczas szczytu UE-Rosja w Helsinkach z udałem prezydenta Władimira Putina.

Podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego 5 grudnia w niemieckim Mettlach przywódcy Niemiec i Francji zadeklarowali gotowość do wsparcia Polski w rozwiązywaniu problemu embarga. Rzecznik polskiego MSZ Andrzej Sadoś powiedział w miniony piątek, że Polska jest gotowa wycofać weto, jeśli Wspólnota przyjmie stanowisko, w którym zobowiąże Rosję, by w ciągu 50 dni zniosła embargo na dostawy polskiego mięsa.

Merkel powiedziała dziennikarzom, że przyszła umowa UE z Rosją powinna zawierać także "istotne części" Europejskiej Karty Energetycznej. "Nie tracimy jednak nadziei na ratyfikowanie przez Rosję całej Karty" - zastrzegła pani kanclerz.

Jej zdaniem, nie ma sprzeczności pomiędzy dążeniem do rozwoju europejskiej integracji, a strategicznym partnerstwem Niemiec z Rosją. Przypomniała, że przywódcy Niemiec, Polski i Francji opowiedzieli się zgodnie podczas spotkania w Mettlach za wspieraniem partnerstwa z Rosją, opartego na wspólnych interesach i równych prawach, szczególnie w sektorach handlowym i energetycznym. Współpraca w ramach Unii ma jednak "inną jakość" niż stosunki z Rosją - podkreśliła Merkel.

Jacek Lepiarz

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane