Merkel: produkcja akumulatorów w UE jest „niezwykle ważna”

opublikowano: 25-09-2018, 12:15

Kanclerz Angela Merkel oświadczyła, że jest „niezwykle ważne” aby w Unii Europejskiej były produkowane akumulatory do aut elektrycznych, donosi Reuters.

Kanclerz Niemiec podkreśliła, że produkcja akumulatorów w UE zabezpieczy jej pozycję w globalnej branży motoryzacyjnej, która przechodzi od napędu spalinowego do elektrycznego.

Angela Merkel
Zobacz więcej

Angela Merkel REUTERS/Hannibal Hanschke/FORUM

- Jeśli Chiny otworzą tu pierwszą fabrykę akumulatorów, będzie nam miło. Wtedy akumulatory będą produkowane także w Europie – powiedziała Merkel cytowana przez Reutersa. - Ale nie wiem, czy było naszym marzeniem, że nie możemy tego robić sami w Unii Europejskiej – dodała.

Kanclerz Niemiec podkreśliła, że opowiada się za opracowaniem w UE strategicznej zdolności produkowania nie tylko aut, ale również akumulatorów. 

- Uważam, że będzie to niezwykle ważne w następnych dekadach – powiedziała Merkel.

W odrębnej depeszy Reuters poinformował, że Portugalia planuje ogłosił do końca roku przetarg na poszukiwanie złóż litu, który jest istotnym elementem akumulatorów stosowanych w autach elektrycznych. Portugala jest obecnie szóstym na świecie i największym w Europie dostawcą litu. Eksperci zwracają uwagę, że w Europie wciąż nie ma zakładu przetwarzającego lit do czystości wymaganej przy produkcji akumulatorów do aut elektrycznych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu