Merkel rozmowy z Putinem

DI
opublikowano: 24-01-2007, 00:00

Co piszą o embargu na polskie miĘso

Co piszą o embargu na polskie miĘso

Rozmowy o zniesieniu rosyjskiego embarga na polskie mięso stały się jednym z priorytetów niemieckiego przewodnictwa w Unii. Ciężar negocjacji Bruksela i Berlin wzięły na siebie po tym, jak Polska zablokowała zawarcie umowy handlowej UE-Rosja. Rozmowy toczyły się w rosyjskiej ambasadzie w Berlinie (podczas targów Gruene Woche). W niedzielę kontynuwała je na Kremlu podczas spotkania z prezydentem Władimirem Putinem kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Przez prawie 40 minut Merkel próbowała wutłumaczyć liderowi Rosji, dlaczego ważne jest wpuszczenie polskiego mięsa (...). Powtórzyła na konferencji prasowej trzy razy, że powinniśmy dać impuls rozwiązaniu tego problemu. Efekt był odwrotny od zamierzonego. Prezydent Putin nie lubi, jak się na niego naciska.

„Niezawisimaja Gazieta”, 23 stycznia

Przywódcy innych krajów unijnych nie oczekują od Merkel ładnych haseł. Postawili przed sąsiadką konkretne zadanie: zachować dysatns wobec Moskwy, ale nie tracąc jej z pola widzenia. Kanclerz powinna rozpocząć negocjacje w sprawie porozumienia o współpracy ale tak, by ustąpiła Rosja, a nie przewrażliwona Polska.

„Wiedomosti”, 23 stycznia

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane