Czytasz dzięki

Merkel: "Solidarność" to "bohaterowie wolności"

PAP, DI
opublikowano: 29-08-2020, 21:37

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w sobotę, że związek zawodowy "Solidarność" w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku uruchomił procesy, które doprowadziły do upadku berlińskiego muru. Merkel nazwała ludzi "Solidarności"„bohaterami wolności”.

Kanclerz uczyniła to w nagraniu wideo poświęconym 40. rocznicy "Solidarności", zrelacjonowanym przez dpa i Deutsche Welle.

Angela Merkel
Zobacz więcej

Angela Merkel fot. Bloomberg

Merkel przypomniała, że przeciwnicy komunistycznej władzy w Polsce chcieli utworzyli niezależne związki zawodowe po to, by „wspólnie walczyć o swoje prawa”, a poprzez „odważny protest” udało im się dokonać zmian na lepsze.

„Solidarność wytworzyła siłę, która pociągnęła za sobą inne kraje środkowej i wschodniej Europy. Także w Niemczech, zarówno w NRD jak i w RFN, intensywnie śledziliśmy to, co udało się wywalczyć nieustraszonym Polkom i Polakom" - podkreśliła kanclerz.

Dodała, że "Solidarność" mocno wpłynęła na jej życie, a ludzie "Solidarności" to dla niej „europejscy bohaterowie wolności”.

DW odnotowuje, że zdaniem Merkel tegoroczne obchody 30-lecia zjednoczenia Niemiec nie mogą odbyć się bez pamięci o protestujących z Gdańska, którzy stali się „wzorem”. „Już dziesięć lat wcześniej wskazali drogę działaczom na rzecz praw obywatelskich w NRD. Ich dążenia wolnościowe uruchomiły procesy, które w końcu doprowadziły do upadku berlińskiego muru i żelaznej kurtyny” – powiedziała kanclerz.

W poniedziałek przypada 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane