Merkel: wspólna pożyczka UE to dobry pomysł, ale jednorazowy

opublikowano: 25-03-2021, 12:27

Kanclerz Angela Merkel uważa, że zaciągnięcie wspólnego długu przez państwa Unii Europejskiej i wykorzystanie pieniędzy do wsparcia tych, które najmocniej odczuły skutki pandemii, to dobry pomysł, ale musi pozostać jednorazowym, informuje Reuters.

Występując w Bundestgu przed głosowaniem w sprawie Europejskiego Funduszu Odbudowy Merkel opowiadała się za jego ratyfikacją. Podkreśliła, że jest on koniecznym narzędziem pozwalającym pokonać kryzys gospodarczy będący skutkiem pandemii.

Angela Merkel, fot. Rolf Schulten/Bloomberg
Angela Merkel, fot. Rolf Schulten/Bloomberg

- Trzeba jednak powiedzieć znów jasno, że fundusz odbudowy to jednorazowy instrument ograniczony w czasie i celu – powiedziała szefowa rządu Niemiec.

Reuters zwraca uwagę, że kwestia możliwości zaciągania w przyszłości wspólnego długu przez Unię Europejską w celu finansowania innych potrzeb prawdopodobnie stanie się kluczową częścią kampanii przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi w Niemczech.

Olaf Scholz z SPD, minister finansów w rządzie tzw. wielkiej koalicji, sugerował, że nie uważa Europejskiego Funduszu Odbudowy, finansowanego z emisji wspólnego długu, za jednorazowe wydarzenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane