Merkel wyklucza umorzenie długu Włoch

  • PAP
opublikowano: 02-06-2018, 20:35
aktualizacja: 02-06-2018, 21:29

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła możliwość umorzenia długu Włoch, podkreślając, że zasada solidarności między państwami strefy euro nie powinna prowadzić do tworzenia "unii zadłużenia".

W wywiadzie, którego pełna wersja ukaże się w niedzielę na łamach "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", Merkel zapowiedziała, że "z otwartością podejdzie do nowego rządu Włoch zamiast spekulować o jego zamiarach".

 Jak przypomina "FAS", prawicowi i lewicowi populiści, z których składa się rządząca koalicja we Włoszech, wielokrotnie kwestionowali sens członkostwa Włoch w strefie euro. W ostatnim czasie w Rzymie podnoszony był pomysł umorzenia znacznego zadłużenia kraju.

 Merkel wykluczyła takie rozwiązanie, choć jednocześnie zadeklarowała, że jest "gotowa rozmawiać z włoskim rządem o sposobach, by więcej młodych ludzi mogło znaleźć pracę".

 "FAS" zauważa, że kanclerz będzie miała okazję poznać szefa zaprzysiężonego w piątek włoskiego rządu, Giuseppe Contego, już w przyszłym tygodniu na szczycie państw G7 w Kanadzie; szczyt odbędzie się w dniach 8-9 czerwca.

 W wywiadzie Merkel odniosła się też do sporu w Unii Europejskiej o rozdzielanie uchodźców między państwa członkowskie. Pod koniec czerwca w tej sprawie obradować mają szefowie państw i rządów UE.

 Merkel powiedziała, że nie jest pewna, czy do tego czasu uda się wypracować porozumienie. Podkreśliła, że nie jest za podjęciem decyzji w tej sprawie większością głosów. "Lepiej, żebyśmy jeszcze przez kilka tygodni próbowali znaleźć wspólne rozwiązanie, bo jest to dla UE ważny temat" - powiedziała. Opowiedziała się za "elastycznym systemem", w ramach którego każdy kraj będzie miał "własny, ale porównywalny do innych wkład" w realizację tego zadania

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu