Merkel wzywa Rosję do uspokojenia sytuacji na Ukrainie

PAP
opublikowano: 16-10-2014, 10:06

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w czwartek władze Rosji do podjęcia działań w celu uspokojenia sytuacji na Ukrainie. Zapowiedziała, że przy okazji szczytu Azja-Europa spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem; sankcje wobec Moskwy pozostaną.

"Pomimo zawartego rozejmu, sytuacja na Ukrainie jest nadal skrajnie trudna" - powiedziała Merkel w oświadczeniu swego rządu w Bundestagu przed rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczytem Azja-Europa w Mediolanie oraz posiedzeniem Rady Europejskiej w przyszłym tygodniu w Brukseli.

Jak zaznaczyła kanclerz, od wejścia w życie zawieszenia broni na Ukrainie zginęło ponad 300 osób. "Nadal codziennie nadchodzą wiadomości o walkach i ofiarach" - dodała szefowa niemieckiego rządu. "Decydujący wkład do deeskalacji sytuacji musi wnieść Rosja" - powiedziała Merkel.

Za decydujące kanclerz uznała "całkowitą realizację" ustaleń z Mińska z początku września. "Chodzi o wycofanie rosyjskiej broni, skuteczne zabezpieczenie granicy pod kontrolą OBWE, a także przeprowadzenie wyborów samorządowych we wschodniej Ukrainie i to według prawa ukraińskiego" - powiedziała Merkel, dodając, że te kwestie poruszy podczas rozmowy z Putinem.

Kanclerz Niemiec podkreśliła, że naruszenie terytorialnej integralności Ukrainy i złamanie prawa międzynarodowego, jakim była aneksja Krymu, "nie pozostanie bez odpowiedzi". Dlatego sankcje pozostają ważnym elementem naszej taktyki służącej rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie. "Nie są jednak celem samym w sobie" - zastrzegła. "Zabiegamy nadal o dialog z Rosją. Sankcje nie wykluczają dialogu" - powiedziała Merkel.

Angela Merkel
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane