Merkel wzywa Rosję i Białoruś do przestrzegania umów

opublikowano: 09-01-2007, 10:23

Potrzebne jest bezpieczeństwo prawne oraz pewność, że umowy będą dotrzymywane, powiedziała kanclerze Angela Merkel.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała wszystkie zainteresowane kraje do przestrzegania zawartych umów o dostawach i tranzycie energii i zapowiedziała, że poruszy ten temat podczas spotkania 21 stycznia w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Od poniedziałku m.in. do Niemiec nie dociera rosyjska ropa z rurociągu "Przyjaźń".

"Potrzebne jest bezpieczeństwo prawne oraz pewność, że umowy będą dotrzymywane" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu we wtorek w wywiadzie dla telewizji ARD. Merkel przypomniała, że w minionych latach wielokrotnie dochodziło do zakłóceń tranzytu surowców przez kraje trzecie.

Mówiąc, że poruszy kwestie bezpieczeństwa dostaw podczas spotkania z Putinem, Merkel opowiedziała się za współpracą z Rosją w dziedzinie energetyki. Jej zdaniem Rosja udowodniła w czasach zimnej wojny, że jest solidnym dostawcą energii.

Obecny spór o dostawy pokazuje jednak, według pani kanclerz, że Niemcy nie mogą uzależniać się od jednego dostawcy, lecz powinny zapewnić sobie "szeroką i wyważoną mieszankę" dostaw z różnych źródeł.

Merkel podkreśliła, że sprawy współpracy energetycznej powinny znaleźć się w nowej umowie o kooperacji UE-Rosja. Negocjacje są co prawda sprawą Komisji Europejskiej, ale Niemcy będą w czasie swego przewodnictwa angażować się w te problemy - zapewniła szefowa niemieckiego rządu.

Wyraziła nadzieję, że w "nieodległej przyszłości" uda się znieść polską blokadę, co umożliwi podjęcie rozmów z Rosją. Warunkiem odblokowania rozmów jest zniesienie rosyjskiego embarga na polskie mięso.

Niemcy importują z zagranicy 97 procent potrzebnej im ropy. Największym dostawcą jest Rosja (34 proc.), a w dalszej kolejności Norwegia, Libia, Wielka Brytania i Kazachstan. Rurociągiem "Przyjaźń" dociera do niemieckich rafinerii rocznie 22 milionów ton - jedna piąta sprowadzanej ropy.

Jacek Lepiarz

(PAP)

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane