Merkel za odwołaniem do chrześcijaństwa w konstytucji unijnej

opublikowano: 20-01-2007, 14:31

Kanclerz Niemiec twierdzi, że Europa "powinna być gotowa walczyć" o swoje wartości.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się za odwołaniem do chrześcijaństwa w Traktacie Konstytucyjnym UE, twierdząc, że Europa "powinna być gotowa walczyć" o swoje wartości. Mówi o tym w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania magazynu "Focus".

"Życzyłabym sobie, aby przywiązanie do wartości chrześcijańskich było bardziej widoczne (w Traktacie Konstytucyjnym)" - powiedziała Merkel w wywiadzie, w którym obok niej wziął udział niemiecki kardynał Karl Lehmann.

"Europa powinna nadal zajmować się tą kwestią" - podkreśliła Merkel, przypominając, że w konstytucji niemieckiej jest mowa o "odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi".

Oczywiście "Europa nie jest klubem chrześcijańskim", ale stanowi "klub wartości" - zaznaczyła niemiecka kanclerz.

"W żadnym wypadku nie zaakceptujemy poglądów, zgodnie z którymi można dopuszczać się zamachu na ludzką godność albo mężczyzna i kobieta mają inne możliwości rozwoju" - oświadczyła.

Niemcy, które 1 stycznia przejęły przewodnictwo w UE i będą je sprawować do połowy 2007 roku, rozpoczęły konsultacje w sprawie Traktatu Konstytucyjnego UE. Po ich zakończeniu Niemcy chcą na szczycie unijnym w czerwcu przedstawić zarys nowego traktatu. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane