Merkel za wzmocnieniem działań na rzecz konstytucji UE

opublikowano: 16-02-2007, 12:58

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała kraje sceptyczne wobec unijnej konstytucji o poparcie rewitalizacji tego dokumentu, wskazując iż obecny ustrój Unii Europejskiej czyni ją słabą i niezdolną do działania.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała kraje sceptyczne wobec unijnej konstytucji o poparcie rewitalizacji tego dokumentu, wskazując iż obecny ustrój Unii Europejskiej czyni ją słabą i niezdolną do działania.

Niemcy, sprawujące obecnie rotacyjne półroczne przewodnictwo UE, deklarują zamiar doprowadzenia do ratyfikacji unijnej konstytucji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w połowie 2009 roku. Konstytucja w obecnej wersji została odrzucona w referendach we Francji i w Holandii w 2005 roku.

"Siła Europy, jej zdolność do działania, muszą być zagwarantowane, a fakty wskazują, że przy obecnym traktacie nie jest to możliwe. Szczególnie w tych krajach, gdzie istnieje znaczny sceptycyzm trzeba szerzyć przesłanie, iż traktat konstytucyjny oznacza poprawę wobec obecnego traktatu nicejskiego" - powiedziała Merkel na forum Bundesratu. Jest to izba wyższa niemieckiego parlamentu federalnego, składająca się z reprezentacji krajów związkowych z ich premierami na czele.

Jak zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu, posunięcie naprzód sprawy konstytucji to "bardzo trudne wyzwanie".

"Uważam jednak również, że nadszedł czas, by wyjść poza okres refleksji. W roku 2009 będziemy mieli europejskie wybory i ludzie będą się pytali, na jaką Europę głosują" - powiedziała Merkel.

Według niej, bez nowego traktatu rozszerzenie UE nie będzie możliwe, a obecne procedury głosowania są nieodpowiednie. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane