Merkel zapowiada zwiększenie do 50 mln euro środków na uchodźców

PAP
opublikowano: 11-08-2017, 16:52
aktualizacja: 11-08-2017, 16:56

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w piątek po spotkaniu z wysokim komisarzem ONZ ds. uchodźców Filippo Grandim i dyrektorem generalnym Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) Williamem Lacy Swingiem zwiększenie niemieckiej pomocy do 50 mln euro.

"Na waszą działalność nie może zabraknąć pieniędzy" - oświadczyła Merkel po spotkaniu w Berlinie poświęconym przede wszystkim migracji z Libii do Europy.

Zobacz więcej

Imigranci, uchodźcy, Niemcy

Michael Kappeler / Forum

Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że Europa ponosi odpowiedzialność za warunki, w jakich przebywają migranci, którzy zostali zatrzymani przez libijską straż przybrzeżną przy próbie przedostania się do Europy i skierowani do obozów na terenie Libii. Musimy zagwarantować im humanitarne standardy pobytu - powiedziała Merkel, dodając, że właśnie wysoki komisarz ONZ oraz IOM o to się troszczą.

Merkel opowiedziała się za zawarciem w przyszłości umowy z Libią na wzór obowiązującego od ponad roku porozumienia z Turcją. Ankara zobowiązała się do przyjmowania od Grecji nielegalnych migrantów, natomiast UE wyraziła zgodę na przyjmowanie w zamian takiej samej liczby uchodźców mających szanse na otrzymanie azylu. Merkel zastrzegła, że w przeciwieństwie do Turcji rząd libijski nie panuje nad całym terytorium kraju.

Grandi zaapelował do krajów UE o uzgodnienie jednolitej polityki migracyjnej. "Europa powinna mówić w tej sprawie jednym głosem" - powiedział wysoki komisarz ONZ. Zaproponował zwiększenie europejskiego kontyngentu uchodźców wymagających ochrony z 20 tys. do 40 tys. osób.

Swing podziękował Merkel za "odważną i wizjonerską" decyzję o udzieleniu pomocy uchodźcom i migrantom, którzy w minionych trzech latach dotarli do Niemiec. "Niemcy są najbardziej wielkodusznym krajem, jeśli chodzi o postępowanie z uchodźcami" - powiedział szef IOM. "Niemcy mogą być dumni ze swojego rządu" - dodał.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu