Merrill Lynch podniósł prognozę wzrostu PKB na ten rok do 5,5-6,5 proc.

opublikowano: 08-07-2004, 19:13

Polska pozostanie najszybciej rozwijającym się krajem regionu, mimo że maj i czerwiec przyniósł korektę rekordowo wysokiej dynamiki wzrostu za I kwartał 204 - uważają analitycy Merrill Lynch. ML podniósł średnioroczną prognozę wzrostu PKB w 2004 do 5,5-6,5 proc.

Analitycy ML zwracają uwagę na to, że ożywienie zaczyna opierać się na szerszej podstawie - obok eksportu rośnie dynamika popytu wewnętrznego. Zwiększają się też nakłady na inwestycje, w tym na inwestycje w akumulację majątku trwałego - maszyn, urządzeń, magazynów.

Najwyższe od 1997 roku tempo wzrostu PKB w I kwartale tego roku, o 6,9 proc. rdr, było zawyżone przez większą liczbę dni roboczych i przedakcesyjny boom w handlu detalicznym i budownictwie. Maj przyniósł początek korekty, co znalazło wyraz w spadku dynamiki produkcji przemysłowej do 12,3 proc. rdr z 21,9 proc. rdr w kwietniu i przeciętnej za kwartał 18,6 proc.

Najbardziej skurczył się w maju sektor budownictwa, o minus 13,4 proc. rdr, wobec wzrostu o 21,9 proc. w kwietniu rdr, co było wynikiem wprowadzenia nowej stawki VAT.

"Z pominięciem tych gwałtownych wahań, aktywność w przemyśle nadal silnie rośnie. Przeciętna wzrostu za cztery miesiące do końca maja była powyżej 20 proc. rdr. Pozytywny jest także trend w sektorze budowlanym, w którym wzrost w tym samym okresie wyniósł 6,4 proc".

"Oczekujemy, że czerwiec przyniesie dalsze pogłębienie korekty w stosunku do maja, ale nie ulega wątpliwości, iż polska gospodarka pozostanie najsilniej rozwijającą się w regionie" -napisali analitycy ML.

Obok produkcji przemysłowej ML odnotowuje rosnący trend za okres także w sprzedaży detalicznej. W cyklu czteromiesięcznym - od początku lutego do końca maja wzrost obrotów w handlu detalicznym wyniósł 14-15 proc., co jest najlepszym wynikiem od początku obecnej dekady.

"Nieznacznie obniżyła się też liczba bezrobotnych, a nastroje konsumentów, mimo pogłębiającego się politycznego kryzysu sięgnęły w maju najwyższego poziomu od lat. Rosną też inwestycje w akumulację dóbr trwałych. W I kwartale ich przyrost wyniósł 3,5 proc. rdr wobec średniej 0,3 proc. za II połowę ubiegłego roku. Zachodzi prawdopodobieństwo, że w II kwartale dojdzie do dalszego znacznego przyspieszenia ich dynamiki".

Według ML, najważniejszym dowodem na poprawę jest postępująca poprawa nastrojów w biznesie. W maju nastroje te były najwyższe od 1995 roku, a w budownictwie najwyższe od 2000 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Merrill Lynch podniósł prognozę wzrostu PKB na ten rok do 5,5-6,5 proc.