Mersch: za wcześnie, by mówić o redukcji stymulacji

opublikowano: 17-11-2016, 12:28

Yves Mersch z zarządu EBC uważa, że choć stopy procentowe w eurolandzie są bliskie dna, to jest zbyt wcześnie, aby mówić o redukcji stymulacji gospodarki, donosi Reuters.

Uważany dotychczas za "jastrzębia" Mersch zwrócił uwagę, że ożywienie gospodarcze w strefie euro jest wciąż dość nietrwałe, podobnie jak wzrost inflacji, więc jakakolwiek zmiana polityki powinna być bardzo stopniowa i ostrożna.

Yves Mersch, członek zarządu ECB
Zobacz więcej

Yves Mersch, członek zarządu ECB Bloomberg

Jego wypowiedź może być sygnałem, że jakiekolwiek zacieśnianie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny wciąż jest odległe. Oznacza również, że podczas grudniowego posiedzenia EBC wydłuży program zakupów aktywów, który miał zakończyć się w marcu przyszłego roku.

- Uważam, że mówienie o zakończeniu stymulacji jest prawdopodobnie wciąż przedwczesne biorąc pod uwagę nietrwałość europejskiej ścieżki wzrostu – powiedział Mersch. 

Członek władz  EBC jednak, że skup obligacji przez EBC nie powinien stać się trwałą cechą polityki gospodarczej strefy euro.

- Nasze działania nie zostały zaprojektowane, by stać się stałą częścią system. Są wykorzystywane jako środki tymczasowe i w związku z tym muszą zostać wycofane tak szybko jak możliwe – powiedział Mersch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu