Metale ziem rzadkich będą drożeć

opublikowano: 06-06-2019, 09:00

Ceny metali ziem rzadkich rosną pomimo osiągnięcia wysokiego pułapu po doniesieniach o możliwości wykorzystania ich przez Chiny do walki w wojnie handlowej z USA, donosi Reuters.

Chiny mają 80 proc. udziału w amerykańskim imporcie metali ziem rzadkich, które są wykorzystywane w urządzeniach najnowszych technologii. Niedawno w chińskich mediach kontrolowanych przez państwo pojawiły się pogróżki, że Chiny mogą wykorzystać metale ziem rzadkich do zadania ciosu amerykańskiej gospodarce.

- Jeśli Chiny rzeczywiście posłużą się metalami ziem rzadkich do walki, USA nie będą miały dostatecznej podaży, bo potrzebują trochę czasu aby stworzyć własną bazę przerobową, która obecnie jest zerowa – powiedziała Helen Lau, analityczka Argonaut Securities w Hongkongu. 

Ryan Castilloux, dyrektor zarządzający Adamas Intelligence powiedział, że metale ziem rzadkich związane z magnesami są „idealnym materiałem do wykorzystanie do walki” w konflikcie handlowym. 

- Jest na nie nieustannie wysoki popyt ze strony bardzo konkurencyjnych i czułych na zmiany cen branż – powiedział. – Takie metale ziem rzadkich są wspólnie odpowiedzialne za ponad 90 proc. wartości rynku każdego roku, dlatego mogą zapewnić „najwięcej soku po wyciśnięciu” – dodał.

Castilloux jest przekonany, że metale ziem rzadkich będą nadal drożały.

Cena dysprozu jest obecnie najwyższa od czerwca 2015 roku i wynosi 2025 juanów (293 USD) za 1 kg. Wzrosła o 14 proc. od 20 maja, kiedy prezydent Chin Xi Jinping odwiedził zakład metali ziem rzadkich, co wywołało spekulacje o możliwości ograniczenia ich podaży w związku z wojną handlową. Neodym zdrożał w tym samym czasie o 30 proc. do 63,25 USD za kilogram, a tlenek gadolinu o 12,6 proc. do 192,5 tys. juanów za tonę, czyli najwyższej ceny od pięciu lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy