Metoda budowy domu zależy od zasobności portfela

Dorota Kaczyńska, Patrycja Otto
21-01-2003, 00:00

Zlecić budowę domu, czy podjąć się tego zadania samemu? A może odkupić? Decyzja nie jest łatwa, zwłaszcza że wybór w danej chwili optymalny, za jakiś czas może okazać się kosztowną pomyłką.

Współpraca z deweloperem pozwala przerzucić na jego barki realizację całej inwestycji. Dodatkowo niektóre firmy pozwalają klientowi ingerować w poszczególne etapy budowy — od fazy projektowania do wykończenia. Dzięki temu szablonowy dom nie tylko nabiera cech indywidualnych, ale spełnia też potrzeby przyszłego właściciela. Ponadto, zgodnie z kodeksem cywilnym, korzystając z usług dewelopera, dostajemy roczną gwarancję na instalacje i trzyletnią na konstrukcję. Budując na własną rękę czy też kupując dom na rynku wtórnym, takiego zabezpieczenia już nie otrzymamy.

Według powszechnej opinii, korzystanie z usług dewelopera, niesie ze sobą duży procent ryzyka. Nierzadko proces budowy rozciąga się w czasie, a termin oddania obiektu do użytku jest przesuwany o miesiące, a nawet lata. Często też dochodzi do sytuacji, gdy deweloper w trakcie realizacji przedsięwzięcia ogłasza swoją upadłość. Ponadto propozycje wielu deweloperów to oferty dość ograniczone, które nie zawsze trafiają w gusta klientów.

Wspomniane niedogodności, związane ze współpracą z deweloperami sprawiaja, że wiele osób decyduje się podjąć budowę domu na własną rękę.

Jest to przede wszystkim tańsza opcja. Jeżeli jednak tylko z tego powodu zapada decyzja o samodzielnym budowaniu, kompleksowe usługi dewelopera mogą w tym przypadku okazać się lepszym rozwiązaniem. Bowiem wiele osób może nie podołać koordynacji całego przedsięwzięcia i jeśli w pewnym momencie okaże się, że budynek ma jakieś usterki, trudno będzie stwierdzić, kto ponosi za to odpowiedzialność. Zdarzają się też niesolidni robotnicy. Wówczas trzeba zmagać się z niedbałością, niepunktualnością i... systemem zaliczkowym. Niejednokrotnie w takich przypadkach właściciel powstającego domu może czuć się bezsilny, a wymiana kolejnych ekip jest równie czasochłonna, co kosztowna.

Budowa domu na własną rękę przyniesie w efekcie wiele satysfakcji. Jednak w trakcie jego realizacji trzeba wykazać się żelazną konsekwencją i cierpliwością, szczególnie przy załatwianiu wszelkich koniecznych formalności prawnych.

Pozostaje więc jeszcze zakup domu na rynku wtórnym — konkretnego budynku, w którym można niemal natychmiast zamieszkać. Zazwyczaj jednak wymaga on remontu, związanego ze stanem technicznym, albo z osobistymi preferencjami nowych właścicieli. W tym momencie wracamy jednak do poprzedniego schematu — werbujemy firmę lub „fachowców” i powierzamy im realizację wymarzonego domu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska, Patrycja Otto

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Metoda budowy domu zależy od zasobności portfela