Czytasz dzięki

Metropolia śląska opublikowała raport o swoim potencjale

  • PAP
opublikowano: 17-02-2019, 18:33

Raport o swoim potencjale społeczno-gospodarczym wydała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Przygotowane po polsku i angielsku opracowanie to kompendium wiedzy dla odbiorców krajowych i zagranicznych: opisuje, czym jest i jakie możliwości stwarza pierwsza w Polsce metropolia.

We wstępie do raportu przypomniano, że Metropolia obejmuje 41 miast i gmin o powierzchni ok. 2,5 tys. km kw, zamieszkanych przez ok. 2,3 mln mieszkańców, w których działa ok. 240 tys. firm i przedsiębiorstw, wytwarzających ok. 8 proc. polskiego PKB. Sama GZM jest przedstawiona jako „platforma do szeroko zakrojonej współpracy, której celem jest podnoszenie jakości i komfortu życia mieszkańców”.

Zobacz więcej

Katowice (źródło: wikipedia.org by Umkatowice)

„Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego od dawna mieli poczucie, że funkcjonują w jednym, spójnym organizmie miejskim, a granice pomiędzy miastami mają charakter czysto umowny. Powstanie metropolii w centrum woj. śląskiego od lat było czymś naturalnym. Starania o to trwały ponad 10 lat” - napisano we wprowadzeniu do raportu.

„W tym czasie samorządowcy niejednokrotnie udowodnili, że chcą ze sobą współpracować. Mieli bowiem świadomość, że jedno – nawet największe i najbogatsze, ale funkcjonujące samodzielnie – miasto, nie byłoby tak silne i nie miałoby tyle do zaoferowania, co synergia potencjałów wszystkich 41 członków Metropolii” - wyjaśniono.

Opracowanie jako „historyczną i długo wyczekiwaną chwilę” wskazuje 4 kwietnia 2017 r., gdy ustawę powołującą metropolię w woj. śląskim podpisał w Katowicach prezydenta, Andrzej Duda. Sama GZM oficjalnie powstała kilka miesięcy później – 1 lipca 2017 r., natomiast realizację ustawowych zadań rozpoczęła 1 stycznia 2018 r.

GZM wyjaśnia, że jest na razie jedyną taką strukturą i instytucją samorządową w Polsce. Z tego względu jako „spore wyzwanie” uznaje "przecieranie szlaków związanych z wdrażaniem projektu", jakim jest jej powstanie i funkcjonowanie. Jednocześnie akcentuje m.in., że obok tradycyjnego przemysłu rozwijają się tam nowoczesne technologie związane m.in. z branżą automotive, IT czy medycyną.

Dokument o potencjale GZM jest podzielony na pięć rozdziałów. Pierwszy koncentruje się na liczbach, zawiera m.in. dane demograficzne i ważne dla Metropolii daty. Drugi mieści informacje nt. gęstości dróg krajowych i autostrad, długości szlaków kolejowych czy dostępnych kierunkach lotów z portu lotniczego Katowice.

W kolejnym rozdziale napisano o rozwijanych przez Metropolię nowych obszarach gospodarki opartej na wiedzy i talentach swoich mieszkańców. Rozdział czwarty poświęcony jest innowacjom: jak Metropolia stawia nacisk na rozwój przyszłościowych branż czy sektora badań i rozwoju, a także jak współpracuje ze znajdującymi się na jej terenie uczelniami. Ostatni rozdział prezentuje atrakcje czekające w GZM na mieszkańców i turystów.

Przedstawiciele Metropolii akcentują, że raport nt. jej potencjału społeczno-gospodarczego powstał z myślą o promowaniu GZM jako "miejsca, w którym dobrze się żyje, pracuje i prowadzi biznes". Opracowanie zawiera też informacje, jakie działania Metropolia podejmuje i chce podejmować w przyszłości, aby podnosić jakość i komfort życia jej mieszkańców.

Autorem raportu o potencjale społeczno-gospodarczym GZM jest PwC Advisory. W materiale wykorzystano założenia zawarte w przedstawionych w listopadzie ub. roku systemie identyfikacji wizualnej i księdze znaku Metropolii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane