Metropolia stawia na rozwój dronów

  • DI
opublikowano: 26-05-2018, 18:11

Działająca od początku roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) chce być obszarem rozwoju i testowania technologii dronów.

Jej władze przygotowują się do zawarcia umożliwiającego to porozumienia m.in. z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.

Jak ocenia przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak, obszar ten – z jego zróżnicowaniem przestrzennym i odległościami – jest wymarzonym miejscem, aby rozwijać tę technologię, która z czasem może stać się prężną gałęzią gospodarki.

Przed dwoma tygodniami zarząd GZM przyjął opublikowaną ostatnio uchwałę ws. wyrażenia zgody na podpisanie przez jego przewodniczącego „porozumienia w sprawie Demonstratora technologii wykorzystujących bezzałogowe statki powietrzne (BSP, z ang. UAV - PAP) na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego”.

Występując na panelu niedawnego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach nt. technologii dronowych Karolczak mówił m.in., że to perspektywa prężnej gałęzi gospodarki, a także możliwości projektowania – na bazie tych technologii – nowych usług. Mogą to być usługi dla biznesu, ale też dla mieszkańców czy samorządów, które świadczą usługi dla ludności.

„Zależy nam, jako Metropolii, aby próbować ten biznes i to myślenie rozwijać, ściągać tutaj, budować wokół tego kapitał ludzki, możliwość tworzenia tych innowacji i wymyślania usług: być niejako Doliną Krzemową dla dronów w polskiej gospodarce. To może być coś, co Metropolię i miasta Metropolii będzie mogło w przyszłości napędzać” - uznał.

Podkreślił, że samorządy GZM są zainteresowane, aby za pomocą technologii poprawiać jakość życia. W tym kontekście hasłowo wymienił możliwości wykonywania dronami transportów krwi w zakorkowanych miastach czy prowadzenia monitoringu przestrzeni, imprez masowych. Ocenił, że wdrażanie tych technologii może być szczególnie łatwe w Polsce, której mieszkańcy są otwarci na technologiczne nowości.

Karolczak przypomniał, że jeszcze w ub. roku woj. śląskie podpisało umowę partnerską z amerykańskim stanem Nevada, gdzie m.in. na pustyni funkcjonuje obszar testowania dronów. W umowie zaznaczono zainteresowanie partnerów wymianą doświadczeń w zakresie rozwoju i testowania technologii BSP.

„My, w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jesteśmy wymarzonym miejscem do tego: wielość miast, różnego rodzaju zabudowa mieszkalna, przemysłowa. Testowanie tej technologii na naszym obszarze może spowodować, że ona będzie na tyle później dostępna, że będzie ją można wdrażać w każdym miejscu Polski, Europy i świata” - wskazał przewodniczący GZM.

Drogą do tego ma być uruchomienie „demonstratora” technologii dronowych – w następstwie współpracy stron, które zawrą przygotowywane obecnie porozumienie: Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP), Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL), które zarządza portem lotniczym Katowice.

Określając w projektowanym tekście porozumienia jego kontekst, strony wskazują, m.in. na potrzebę rozwoju i wdrażania w Polsce nowoczesnych technologii w zakresie analizy danych i środków transportu, a także działania podejmowane przez prezesa ULC oraz PAŻP w ramach programu flagowego Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju „Żwirko i Wigura”.

„Komponentami demonstratora” mają być m.in. wyodrębnione obszary, na których testowane lub wdrażane i eksploatowane będą rozwiązania wykorzystujące drony, system zarządzania przestrzenią powietrzną na potrzeby misji takich BSP, projekty obejmujące testowe lub użytkowe, w tym komercyjne zastosowania dronów, a także centra kompetencji, obejmujące m. in. obszary testowe BSP, ośrodki badawcze lub naukowe i zainteresowane przedsiębiorstwa.

Celem demonstratora ma być m.in. stworzenie, testowanie i uruchomienie lokalnej infrastruktury teleinformatycznej umożliwiającej bezpieczne, zgodne z prawem i warunkami lokalnymi wykonywanie misji BSP.

Celem ma być też stworzenie warunków rozwoju i wprowadzania do zastosowania technologii wykorzystujących drony – poprzez: udostępnienie obszarów testowych dla technologii dronowych, w tym autonomicznych, tworzenie metodologii i procedur testów działania i bezpieczeństwa oraz wdrażania do zastosowań komercyjnych, a także tworzenie kompetencji z zakresu serwisowania i obsługi dronów.

Chodzi również o budowę kompetencji oraz rozwój potencjału gospodarczego w zakresie dronów - poprzez m.in. zwiększenie dostępu do usług świadczonych z ich wykorzystaniem BSP, integrację rozwiązań i systemów oraz promowanie i wspieranie gospodarki opartej o dane czy rozwój współpracy międzynarodowej i eksportu.

Intencją partnerów jest m.in. włączenie demonstratora do programu Żwirko i Wigura, udział w konkursie ogłoszonym przez europejskie partnerstwo publiczno-prywatne SESAR JU, a także udział w innych przedsięwzięciach. Sam demonstrator ma być realizowany w metodzie projektowej; po podpisaniu porozumienia partnerzy uzgodnią metodę jego koordynacji przez ULC.

Uruchomiony pod koniec ub. roku program Żwirko i Wigura zakłada budowę bezpiecznej infrastruktury dla lotów pojazdów bezzałogowych, tworzenie warunków do rozwoju usług związanych z wykorzystywaniem danych zbieranych głównie przez BSP, a także tworzenie warunków do opracowania technologii, oprogramowania czy samych BSP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu